W prawidłowych warunkach woskowina znajduje się jedynie w części chrzęstnej przewodu słuchowego, zapobiegając dostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń, wody, chroniąc przed urazami, wzrostem bakterii i grzybów itp.
Jeżeli zdarzy się, że w przewodzie słuchowym zgromadzi się zbyt wiele woskowiny (przyczyny są różne, np. zbyt wąski przewód słuchowy, nieostrożne używanie patyczków kosmetycznych, nadmierne wydzielanie woskowiny), może dojść do częściowego pogorszenia jakości słuchu, połączonego z uczuciem pełności w uchu, jego zatkania, a także z intensywniejszym słyszeniem własnego głosu.
Jak usunąć woskowinę z ucha?
Przede wszystkim nie wolno używać w celu usunięcia woskowiny ostrych przedmiotów – po pierwsze można uszkodzić ścianę przewodu słuchowego, po drugie – wepchnąć woskowinę głębiej. Można wpuścić do przewodu słuchowego kilka kropli ciepłego oleju roślinnego, który sprawi, że woskowina zmięknie i zwiększa szansę na jej samoisne oddzielenie. Bezpieczniej jednak będzie skorzystać z gotowych preparatów rozmiękczających woskowinę – w aptekach można dostać np. krople Cerumex albo A-Cerumen, które można stosować także profilaktycznie.
Jeżeli dolegliwość nie minie, pojawi się ból ucha, wyciek, upośledzenie słuchu lub głuchota, należy udać się do lekarza, który wykona płukanie ucha wodą o temperaturze ok. 37 st. C pod niewielkim ciśnieniem lub użyje do usunięcia woskowiny specjalnego haczyka lub ssaka.
Tagi:
- jak usunac woskowine z ucha
- jak usunąć woskowinę z uszu