Przeziębienia dopadają nas z reguły w okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, rzadziej zapadamy na nie latem, jednak i wtedy mogą się przydarzyć. Kiedy chorujemy, powinniśmy szczególnie o siebie dbać, dzięki czemu przyspieszymy regenerację organizmu i wrócimy do świetnej formy.
Dzisiaj mamy więc dla was kilka wskazówek odnośnie do tego, jak dbać o siebie w czasie przeziębienia. Zapraszamy do lektury!
Wskazówki, jak dbać o siebie w czasie przeziębienia
Walcząc z przeziębieniem, działaj z głową. Sięgaj po naturalne sposoby i metody, unikaj natomiast faszerowania się lekami, gdyż – jak wiadomo – nie są one do końca obojętne dla organizmu. Istnieje wiele środków bezpiecznych i skutecznych, które warto zastosować. Najważniejsze omawiamy poniżej.
Dużo pij
Podczas choroby organizm traci płyny, dlatego powinieneś dużo pić. Przy przeziębieniu sięgaj zwłaszcza po soki owocowe, które zawierają dużo witaminy C, wodę mineralną, gorącą herbatę z cytryną, mleko z masłem i miodem. Nie pij natomiast napojów bardzo zimnych, unikaj również alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, dodatkowo zwiększając obrzęk śluzówek.
Sięgaj po zioła
Obrzęk gardła ustąpi, jeżeli kilka razy dziennie będziesz je płukać naparem szałwii lub rumianku.
Pamiętaj o przyjmowaniu gorących płynów
Gorące płyny rozrzedzają wydzielinę z nosa, pozwalają na szybsze jej wydalenie z organizmu. Dlatego przy przeziębieniu skuś się na gorący rosół, nawet jeżeli nie przepadasz za tą zupą. Nie unikaj też czosnku, który dzięki silnym właściwościom odkażającym pomaga zwalczać przeziębienie, i dodawaj go do spożywanych przez siebie posiłków.
Wypoczywaj!
Dużo wypoczywaj, ubieraj się ciepło, odpowiednio do temperatury, unikaj przeciągów.
Stosuj syropy wykrztuśne
Nie stosuj też pochopnie leków hamujących kaszel, gdyż kaszel usuwa wydzielinę z dróg oddechowych, co pozwala szybciej wyeliminować infekcję.
Jeśli będziesz dużo pić, a do tego stosować dobrej jakości syrop wykrztuśny, kaszel stanie się mniej męczący. Zadbaj też o to, aby powietrze w mieszkaniu nie było suche.
Nie nadużywaj leków przeciwgorączkowych
Nie obniżaj temperatury lekami przeciwgorączkowymi. Stan podgorączkowy jest przecież sprzymierzeńcem w walce z wirusem. Równocześnie pamiętaj o częstej zmianie pościeli.
Nie pal papierosów
Nie pal też papierosów. Dym papierosowy dodatkowo drażni błonę śluzową nosa i gardła, a zawarte w nim substancje niszczą zasoby witaminy C w organizmie.
Sięgaj po środki wspomagające pracę układu immunologicznego
Trzy, cztery razy dziennie łykaj po tabletce witaminy C i RUTINOSCORBINU. Preparaty te uszczelniają naczynia krwionośne, zmniejszają ilość wydzieliny z nosa i poprawiają pracę układu odpornościowego.
Sięgaj też po aspirynę i krople do nosa oraz oczu, które zmniejszają ilość wydzieliny, obkurczając śluzówkę nosa oraz zatok. Trzeba jednak uważać, aby ich nie przedawkować.