Jak odczytać stan zdrowia z dłoni?

Jak odczytać stan zdrowia z dłoni?

Jak odczytać stan zdrowia z dłoni?

Chcesz dowiedzieć się w jakim stanie jest twój organizm i jakie jest twoje zdrowie? Obejrzyj swoje dłonie i przyjrzyj się paznokciom. To właśnie one jako pierwsze dają znać, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

 

RĘCE:

Zimne

U młodych kobiet lodowate dłonie to reakcja organizmu na burzę hormonów. Jeśli jednak dodatkowo pojawiają się zasinienie i bolesne obrzęki, może to być tzw. objaw Reynauda, świadczący o tym, że naczynka krwionośne nadmiernie obkurczają się.

Co robić? Nie przejmuj się, gdy dłonie są czasem chłodne. Jeśli jednak są zimne często, idź do lekarza. Prawdopodobnie będziesz musiała wykonać kapilaroskopię, czyli badanie, pozwalające obejrzeć drobne naczynia krwionośne w dłoniach.

Rozgrzane

Mogą świadczyć o nadczynności tarczycy, zwłaszcza jeżeli jesteś pobudliwa, masz napady przyspieszonego bicia serca oraz chudniesz. Wrażenie nadmiernego ciepła w dłoniach mogą mieć również osoby cierpiące na nadciśnienie.

Co robić? Regularnie monitoruj ciśnienie. Gdy jest za wysokie, Idź do lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli w normie, zapisz się do endokrynologa, który zbada tarczycę.

Wilgotne i chłodne

To objaw stresu, zwłaszcza u osób nerwowych. Ale jeśli wzmożona potliwość dłoni pojawiła się nagle i jest niezależna od emocji, może wskazywać na chorobę tarczycy.

Co robić? Idź do endokrynologa.

Opuchnięte

Informują o reakcji alergicznej, zwłaszcza gdy spuchnięte są także stopy i pojawia się duszność.

Co robić? Natychmiast idź do lekarza! To może być niebezpieczne dla życia.

Z włoskami

Delikatne, cienkie włoski na zewnętrznej stronie palców są normalne. Jednak gdy pojawiły się nagle, są grube i ciemne, mogą sygnalizować zaburzenia hormonalne, tzw. hirsutyzm.

Co robić? Jeśli włoski pojawiły się też na twarzy, klatce piersiowej czy brzuchu, idź do endokrynologa.

Zaczerwienione

Czerwone plamy pojawiają się przede wszystkim między palcem środkowym a serdecznym. Może to świadczyć o zakażeniu drożdżakami, a także o cukrzycy, zwłaszcza źle leczonej!

Co robić? Unikaj wilgoci, natłuszczaj dłonie. Zbadaj poziom cukru.

Swędzące

Jeśli nieustannie swędzą Cię dłonie, zwłaszcza w nocy, prawdopodobnie zakaziłaś się świerzbem.

Co robić? Idź do dermatologa: świerzb trzeba leczyć specjalnymi preparatami. To choroba zaraźliwa, dlatego sprawdź, czy ktoś z rodziny nie ma takich samych objawów, wygotuj ręczniki i bieliznę.

PAZNOKCIE:

Żółte

Jeśli wszystkie są żółte, to wynik stosowania czerwonych lakierów do paznokci bez bazy. Jednak gdy zażółcenie występuje tylko na niektórych paznokciach, a w dodatku grubieją one I rozwarstwiają się, mogą to być zmiany grzybicze.

Co robić? Gdy winę ponosi lakier, musisz poczekać, aż paznokcie odrosną. W przyszłości stosuj bazę pod lakier. Jeśli podejrzewasz, że to grzybica, musisz pójść do lekarza. Konieczne będzie badanie mykologiczne, sprawdzające obecność grzyba, i odpowiednie leczenie.

Zagięte

Poszerzone paliczki i okrągłe paznokcie, zaginające się pod spód, nazywane są pateczkami dobosza. Przyczyną jest silne niedotlenienie organizmu, spowodowane wadą serca lub niewydolnością krążenia.

Co robić? Jak najszybciej idź do lekarza!

Jak łyżeczki

Czyli wklęsłe na środku, zagłębione. Często występują u dzieci. Ale jeśli kiedyś takich nie miałaś, a teraz zmieniły kształt, może to być spowodowane niedoborem żelaza lub anemią.

Co robić? Zrób badania krwi.

Z bruzdami

Poprzeczne bruzdy świadczą o zahamowaniu wzrostu paznokcia. Może on być spowodowany infekcją organizmu, szkodliwym wpływem antybiotyków, stresem, urazami paznokcia albo niewłaściwą pielęgnacją. Natomiast bruzdy podłużne, czyli delikatne, choć wyraźnie wyczuwalne kreseczki na płytce paznokcia, są normą. Z wiekiem pojawia się ich coraz więcej.

Co robić? Nic. Bruzdy rosną razem z paznokciem, więc będziesz je obcinać, aż zostanie gładka płytka. Jeżeli jednak bruzdy są naprawdę mocne, głębokie i wyraźne, idź do dermatologa. To może być liszaj płaski.

Jak naparstek

Płytka paznokci pokryta jest punktowymi wgłębieniami. Wyglądają jakby były pokłute igłą. To może świadczyć o łuszczycy.

Co robić? Koniecznie idź do dermatologa.

Zgrubiałe

Paznokcie o grubej płytce, które jednak nie zmieniają koloru jak w przypadku grzybicy, mogą informować o problemach z krążeniem.

Co robić? Idź do lekarza pierwszego kontaktu, aby zmierzył Ci ciśnienie i osłuchał serce.

Kolor w roli głównej

Gdy dłonie są żółte lub lekko pomarańczowe, przesadziłaś z beta karotenem, np. piłaś za dużo soku marchwiowego. Aby przywrócić rękom normalny kolor, na kilka dni zrezygnuj z beta karotenu. Jeśli jednak żółta jest cała skóra, nie tylko dłonie, a do tego lekko żółte są białka oczu, natychmiast idź do lekarza! To może być wirusowe zapalenie wątroby, którego jednym z objawów jest tzw. żółtaczka!

Na chorobę wątroby może też wskazywać rumień po wewnętrznej stronie dłoni. Obserwuj, czy nie towarzyszą temu inne objawy, np. wzdęcia, gazy, zaparcia, wahania apetytu. Idź do lekarza rodzinnego, zrób badania krwi.

Gdy Twoje dłonie i paznokcie nagle stały się blade, może to świadczyć o braku żelaza lub wapnia. Badanie krwi pomoże sprawdzić, czego Ci brakuje.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.