Depresja jest to chwilowy stan obniżonego nastroju, niechęci, frustracji, które przeżywa od czasu do czasu każdy z nas i jest to zjawisko normalne.
Problemy zaczynają się, gdy depresja trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy, a objawy, tj. wyczerpanie, nadmierne zmęczenie, nadmierne pobudzenie, wahania nastroju, niezdolność do skupienia się, koncentracji czy niedobór snu, utrudniają normalne życie i funkcjonowanie. Pojawiają się zaburzenia apetytu, bóle głowy, kłopoty z trawieniem, rozdrażnienie, częste napady złości, utrata zainteresowania dotychczasowym hobby i przyjemnościami, niska samoocena, które są często efektem nieświadomego negatywnego myślenia.
JAK SOBIE RADZIĆ Z DEPRESJĄ?
Jeżeli jest to stan chwilowy, warto starać się żyć normalnie, ale jeżeli się to nie udaje – nie obwiniać się!
Nie należy działać ponad własne siły, unikać ludzi – spotkania z przyjaciółmi, partnerem życiowym, bliskimi z rodziny, jeżeli wiemy, że możemy im zaufać i porozmawiać, naprawdę mogą pomóc.
Warto wzmacniać się witaminami i zadbać o zdrową, pełnowartościową dietę (bogatą w witaminy, warzywa, owoce, produkty sojowe, brązowy ryż, proso oraz rośliny strączkowe, produkty wysokobiałkowe, natomiast z ograniczoną ilością cukrów, mąki pszennej, nasyconych tłuszczy czy alkoholu), regularną aktywność fizyczną – najgorsze, co możemy zrobić, to zaszyć się w domu i oddawać czarnym myślom. W leczeniu depresji może również pomóc słuchanie pozytywnej muzyki, uzupełnianie niedoborów kwasu foliowego, cynku, żelaza (po uprzednich badaniach).
Jeżeli stan depresyjny przewleka się, nasila, powraca, a depresja nie daje żyć, należy udać się do lekarza, psychologa lub psychiatry, który pomoże wyleczyć nie tylko dolegliwości cielesne, ale także te duchowe.