Jak odetkać ucho

Jak odetkać ucho?

Jak odetkać ucho

Jak odetkać ucho?

Problemy z zatkanymi uszami miewał w swoim życiu chyba każdy. Wiążą się one np. z przeziębieniem, alergią, zapaleniem migdałków, anginą, problemami z zatokami, wysokim ciśnieniem krwi, a w niektórych przypadkach także z pęknięciem błony bębenkowej.

W takich przypadkach najlepsze efekty daje po prostu wyleczenie danej dolegliwości. Jeżeli problem z zatkanym uchem utrzymuje się dłużej – najlepiej udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do laryngologa.

Jak usunąć woskowinę z zatkanego ucha?

Często przyczyną problemów z zatkanymi uszami jest zalegająca w nich woskowina. Przyczyną jej zalegania w przewodzie słuchowym może być nieprawidłowa higiena uszu (np. zbytnie wpychanie patyczka do ucha w czasie jego czyszczenia), nadmierne korzystanie ze słuchawek dousznych, a także wrodzone predyspozycje – nadmierna produkcja woskowiny, zbyt wąski przewód słuchowy itp.

Woskowinę może usunąć laryngolog, przepłukując ucho, ale możemy również pozbyć się jej w domu, kupując uprzednio w aptece odpowiedni preparat. Kropli do uszu pomagających usunąć woskowinę jest wiele, najlepiej wybrać takie, które poradzi nam farmaceuta. Stosując je, pamiętaj zawsze o trzymaniu się zaleceń z ulotki informacyjnej.

Ucho po użyciu kropli do uszu można przepłukać zaaplikowaną ze strzykawki solą fizjologiczną ogrzaną do temperatury ciała lub wodą utlenioną – należy jednak pamiętać, że w uchu nie może występować w trakcie stosowania tej metody stan zapalny! 

Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z przyczyną naszych dolegliwości – koniecznie udajmy się do lekarza, bo tylko dzięki temu zapobiegniemy poważnym problemom z narządem słuchu w przyszłości.

Inne sposoby pomocne przy zatkanym uchu

  • żucie gumy do żucia,
  • częstsze połkanie śliny,
  • gorąca kąpiel bądź gorący prysznic – para wodna może przynieść ulgę przy zatkanym uchu,
  • leczenie przeziębienia czy innej choroby/infekcji,
  • prawidłowo wykonany  i prawidłowa higiena uszu.
Oceń

One Response

  1. kumul 6 marca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.