Jeżeli borykasz się z nadciśnieniem tętniczym, wcale nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze sportu – wręcz przeciwnie – są one dla Ciebie jak najbardziej wskazane. Jednak istotne jest to, jak wysokie jest Twoje ciśnienie, oraz czy jest ono ustabilizowane. Ciśnienie wyższe niż 140/90 mmHg koniecznie musi być bowiem poddane kwalifikacji medycznej i systematycznie kontrolowane przez lekarza, zwłaszcza, jeżeli chcesz ćwiczyć. Zdarza się, że przed rozpoczęciem treningów trzeba ciśnienie ustabilizować, przyjmując odpowiednie preparaty. Dodatkowo, jeżeli chcesz ćwiczyć, musisz KONIECZNIE poradzić się lekarza – w innym przypadku będzie to bardzo ryzykowne.
Jeżeli jednak lekarz wyraził zgodę na to, żebyś ćwiczył, nie wahaj się ani chwili. Ruch to zdrowie także w przypadku problemów z ciśnieniem – jeżeli bowiem będziesz regularnie ćwiczyć, obniżysz jego poziom i zmniejszysz ilość złego cholesterolu we krwi. Poniżej mamy dla Ciebie kilka wskazówek odnośnie do tego, jak ćwiczyć w przypadku nadciśnienia tętniczego.
Jakie ćwiczenia można wykonywać w przypadku nadciśnienia tętniczego?
Jeżeli lekarz pozwolił Ci ćwiczyć, masz sporo możliwości, dlatego na pewno uda Ci się znaleźć coś w sam raz dla siebie, odpowiadającego Twoim możliwościom. Na świeżym powietrzu możesz np. maszerować, także z kijkami, czyli uprawiać nordic walking, biegać (ale niezbyt forsownie!), jeździć na rowerze czy na nartach biegowych.
Ale równocześnie wiele jest też możliwości uprawiania aktywności fizycznej w pomieszczeniach zamkniętych. Dla przykładu możesz pływać, tańczyć, jeździć na rowerze stacjonarnym, uprawiać fitness.
Każdy rodzaj aktywności zakończ ćwiczeniami wyciszającymi, które przyzwyczają Twój układ krwionośny do mniej intensywnej pracy. Pamiętaj też, aby ćwiczenia nie były zbyt forsowne – w Twoim przypadku ruch jest wskazany, ale z umiarkowaną intensywnością. Jeżeli poczujesz przyspieszenie oddechu czy zadyszkę, zrób przerwę i odpocznij!
Jakich ćwiczeń nie można wykonywać w przypadku nadciśnienia tętniczego?
Jeżeli cierpisz na nadciśnienie fizyczne, musisz pamiętać, że nie wszystkie formy aktywności są w sam raz dla Ciebie. Zaszkodzić Ci mogą sporty siłowe, które mogą dodatkowo podnieść ciśnienie. Unikaj też sportów wymagających rywalizacji, gdyż stres może odbić się niekorzystnie na stanie Twojego zdrowia.
Niewskazane są dla Ciebie też takie sporty, które związane są ze zmianą ciśnienia atmosferycznego. Dlatego unikaj chodzenia po górach, jazdy na nartach czy nurkowania.