Jak nauczyć się szpagatu?

Szpagat to efektowna figura gimnastyczna, której nauczenie się często wymaga sporego wysiłku. Wszystko zależy od tego, jak przyzwyczajone do rozciągania są Twoje mięśnie. Konieczne jest wykonywanie ćwiczeń i rozciąganie mięśni – najlepiej rano i wieczorem. Bardzo istotne są również nasze predyspozycje – niektóre osoby są w stanie zrobić szpagat po kilku dniach ćwiczeń, inne potrzebują na to nieco więcej czasu – nawet kilka tygodni.

Dzisiaj podpowiadamy, jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby nauczyć się upragnionego szpagatu – zarówno męskiego, jak i damskiego.

Aby nauczyć się szpagatu, oczywiście trzeba bardzo dobrze rozciągnąć mięśnie. Jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia z gimnastyką i nie wykonywałeś ćwiczeń rozciągających, musisz działać ostrożnie i ma, aby nie zrobić sobie niepotrzebnie krzywdy.

 

Zacznij od skłonów, w pozycji stojącej, a także siedzącej  z wyprostowanymi nogami i złączonymi stopami dotykaj kolan czołem i wytrzymuj w tej pozycji kilkanaście sekund. Potem możesz nieco rozchylić nogi i bez ich zginania w kolanach dotykać nosem podłogi, również na kilkanaście sekund.

Kolejnym skutecznym ćwiczeniem są wykroki do przodu – noga wykroczna ugięta w kolanie pod kontem prostym, noga zakroczna wyprostowana, oparta na stopie w pozycji flex (palce stóp skierowane w stronę kolana). Kilkanaście razy pogłębiamy, potem zmieniamy nogi.

W prawidłowym rozciągnięciu pomagają też wymachy nogą w przód i w tył, jak najwyżej. Oprzyj się jedną ręką o parapet, krzesło lub inny mebel zapewniający stabilność i ćwicz po kilkanaście razy na każdą stronę.

Więcej ćwiczeń przedstawiają poniższe filmy – zapraszamy do obejrzenia!

Jak nauczyć się szpagatu? – porady video

Chcesz nauczyć się szpagatu – obejrzyj poniższy film.

 

Kilka ćwiczeń rozciągających, które pomogą CI zrobić szpagat, przedstawiono na poniższym filmie.

4.5/5 - (17 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.