Jak nawozić trawnik?

Wypielęgnowany i zadbany trawnik to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Nie wystarczy jedynie systematyczne koszenie trawy – warto również pamiętać o regularnym – od 3 do 4 razy w roku – nawożeniu trawnika.

Pierwsze nawożenie, po oczyszczeniu murawy z resztek suchej trawy i filcu, należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. W sezonie, gdy trawnik jest intensywnie eksploatowany, należy nawozić go ponownie, tuż po koszeniu, przyjmując zasadę, że na 4 koszenia powinno przypadać jedno nawożenie.

Niezbędnymi składnikami potrzebnymi trawie są fosfor, azot i potas, które powinny wchodzić w skład dobrej mieszanki. Warto również zastanowić się nad zakupem droższych, wolnodziałających nawozów. Składniki potrzebne roślinom są z nich uwalniane powoli, co pozwala na lepsze ich przyswojenie i efektywniejsze działanie. Takie nawozy stosujemy też rzadziej – do 2, 3 razy w ciągu roku. W sprzedaży są również dostępne nawozy zwalczające chwasty czy grzyby, zawierające dodatkową porcję wapnia, a także nawozy organiczne, które świetnie spisują się na glebach słabszych.

Pamiętajmy, że podczas nawożenia nie może padać deszcz ani źdźbła nie mogą być mokre – granulki przykleją się do trawy, nie dostaną się natomiast do podłoża. Trzeba również uważać, żeby nie przesadzić z ilością nawozu – trzymajmy się podanych na opakowaniu norm – w przeciwnym wypadku możemy poważnie uszkodzić trawnik.

trawnik

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.