Jak bawić się z chomikiem?

zabawa z chomikiem

Jak bawić się z chomikiem?

Chomiki żyjące na wolności przez całe swoje życie zajmują się głównie zbieraniem i magazynowaniem żywności. Z natury są to bardzo aktywne zwierzaki, jednakże te domowe są zdane tylko na swych opiekunów.

Dzisiaj podpowiadamy wam, jak dbać o swojego podopiecznego i zapewnić mu rozrywkę, bez której nie będzie szczęśliwy, a jego życie będzie po prostu nudne. Zapraszamy do lektury!

Pomysły na zabawę z chomikiem

Kupując chomika, należy zapewnić mu odpowiednio dużą klatkę oraz różne gadżety, które dadzą mu możliwość ruchu. Inaczej chomik będzie znudzony i leniwy, ponadto ociężałe chomiki są bardziej podatne na choroby.

Pamiętajcie również aby przynajmniej raz dziennie wypuszczać chomika z klatki, zapewniając mu tym samym odpowiednia dawkę ruchu. Myślę, że oczywistą rzeczą jest fakt, że podczas takiego wybiegu należy pilnować, aby wasz chomik nie wszedł za szafę bądź w inne trudno dostępne miejsca. Należy również pilnować, żeby wasz pupil nie przegryzł kabli itp.

W sytuacji, kiedy chomik wślizgnie się w szparę między meblami, nie należy panikować. Zostaw otwartą klatkę a drogę między zakamarkiem a klatką oznacz jedzeniem np. nasionami słonecznika.

Dużo ruchu!

Jak już wspomniałam wcześniej, chomiki potrzebują sporo ruchu. Jednak nie wolno ich do tego zmuszać. Ważną informacją jest to, że chomiki śpią w dzień, a w nocy szarżują. Zatem jeśli wasz pupil w dzień jest mało aktywny, to nie ma powodu do zmartwień. Taki jest jego tryb życia.

Oto kilka pozycji, które powinny znajdować się w klatce każdego chomika:

  • Karuzela – w niektórych klatkach montowana jest fabrycznie. Rozróżniamy karuzele zabudowane i druciane. Te pierwsze należą do bezpieczniejszych, albowiem dzięki ich konstrukcji drobne łapki chomika nie przeciskają się przez szczebelki zabawki. Druciane karuzele często są przyczyną uszkodzeń delikatnych łapek gryzoni. Bieg w karuzeli (lub na niej) jest dla chomików przednią rozrywką. Świadczy o tym chociażby fakt, że w jej wnętrzu potrafią przebiec nawet 8 km dziennie. Chomikom, podczas zabawy zdarza się czasami zapominać o zmęczeniu, biegną wówczas w karuzeli aż do utraty tchu. W związku z tym karuzela nie powinna stać w klatce przez cały czas.
  • Kula – nazywana jest również chodzikiem, pozwala naszemu pupilowi na  podróż po całym mieszkaniu. Jej konstrukcja umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po całym domu, jednak cała zabawa powinna odbywać się pod okiem opiekuna, który uchroni zwierzaka przed domowymi pułapkami tj. schody. Należy również pilnować czasu spędzanego w kuli, 15-20 min. dziennie w zupełności wystarczy.
  • Labirynt – jest znakomitym pomysłem zagospodarowania klatki dla chomika. Można go wykonać samemu m.in. z pudełek oraz rurek po papierze toaletowym. Tak powstały wybieg można wzbogacić np. drabinkami. Wasz pupil s pewnością polubi nowy plac zabaw, ponadto jego plusem jest to, że przy każdej zabawie możecie go przebudować.

Poza wymienionymi formami zabaw w sprzedaży dostępne są również sznurki różnej grubości, po których wasz chomik będzie mógł się wspinać lub je podgryzać. Możecie również zaopatrzyć klatkę w liczne drabinki z plastiku lub z drewna. Oczywiście podczas zakupów należy wybierać wyłącznie te zabawki, które zostały wykonane z naturalnych materiałów, które nie zaszkodzą waszemu pupilowi.

5/5 - (1 vote)

Tagi:

  • jak bawić się z chomikiem

One Response

  1. w caplap 24 marca 2011

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.