Jak powszechnie wiadomo, koty są drapieżnikami, wobec tego zamiłowanie do polowań jest nieodłączną częścią kociego żywota. Bardzo duży wpływ na nastrój kociaka ma jego skuteczność podczas polowania. Jest to czymś w rodzaju sprawdzianu umiejętności łowieckich, nawet kiedy ich ofiarą jest zwykłe piórko, czy kawałek sznurka.
Znudzony kot staje się albo ospały i ponury bądź wręcz przeciwnie – stara się wyładować niespożytkowaną w ciągu dnia energię i robi się agresywny. Zabawa z kotem wymaga nieco kreatywności, szczególnie wówczas, kiedy mamy do czynienia z dorosłym kotem.
Kot – urodzony myśliwy
Kiedy rozpoczynacie zabawę w polowanie, warto abyście zwrócili uwagę otoczenie. Dajcie pupilowi możliwość przyczajenia się i obserwowania “ofiary”, w tym celu połóżcie na parkiecie trochę poduszek lub jakąś pufę, wówczas kot będzie mógł posłużyć się swym instynktem łowcy.
Wybór “ofiary” również powinien być przemyślany, albowiem koty są wybrednymi zwierzakami. Kocia zdobycz powinna być podobna do realnych ofiar pupili. Dla starych i bardziej leniwych kotów dobrym rozwiązaniem będzie zabawka imitująca gryzonia, natomiast młode i ruchliwe kociaki zadowoli zabawka ptakopodobna.
Oczywiście, aby polowanie było bardziej realne, zabawka musi być na sznurku, dzięki czemu będzie można wprawić ją w ruch. Jak już wcześniej wspomniałam, koty mają naturę łowcy, lubią czaić się i obserwować swoją ofiarę, toteż nie traćcie cierpliwości jeśli przez dłuższą chwilę wasz pupil będzie stał w miejscu i wpatrywał się w myszkę. Nie zapominajcie również o tym, żeby raz na jakiś czas dać kotu złapać ofiarę, albowiem inaczej będzie niepocieszony. Nie zabierajcie kociakowi zabawki od razu, niech potrzyma zdobycz w pyszczku i pobawi się nią.
Cała zabawa pozwoli zwierzakowi rozwijać swój instynkt. Pamiętajcie również, że machanie kotu zabawką przed nosem, jedynie go zmęczy. To jak często powinniście się bawić z pupilem, w dużej mierze zależy od tego, czy kot cały czas znajduje się w domu, czy też jest wypuszczany na zewnątrz. Jeśli wasz kocur jest typowym domatorem, wówczas warto na zabawę poświęcić około 20 min. 2-3 razy dziennie.
Ważna kwestią jest również samo zakończenie zabawy. Należy dokonać tego w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego, mianowicie należy nieco poruszać zabawką, tak jakby walczyła o życie, a następnie paść.
Koty chodzą własnymi ścieżkami, w związku z czym ich oswojenie staje się nie lada wyzwaniem. Najlepiej zrobić to poprzez zabawę, aczkolwiek należy wówczas uzbroić się w cierpliwość. Pierzchliwego kota najlepiej oswoić w niedużym pomieszczeniu, tak aby mógł ogarnąć je w całości.