Jeśli pies przebywa u ciebie już od małego, obliczanie jego wieku to nie problem. Jeśli natomiast pies znalazł się u ciebie dopiero kiedy podrósł, jego wiek określić już może tylko weterynarz.
Jak obliczyć wiek psa?
Wiek psa można określić głównie po stanie uzębienia. Jeżeli ma już 42 zęby stałe, to możemy być pewni, że zwierzę ma ponad pół roku. Dokładniej można to zrobić, oceniając ścieranie się tzw. falbanek – karbików na siekaczach i powierzchni trących na zębach trzonowych.
Wiele można też wyczytać z zachowania naszego psiaka. Wiadomo, że jeśli pies jest młody, czyli ma około 3-5 lat jest energiczny, żywy, dużo biega i bawi się, nie potrzebuje wiele snu. Im starszy pies tym mniej potrzebuje ruchu, nie jest już tak szybki i zwinny jak kiedyś, więcej śpi, robi się nieco leniwy. Po prostu starzeje się i podobnie jak człowiek ma coraz słabszą kondycję i coraz mniej energii.
Od czego zależy długość życia psa?
Musimy pamiętać, że długość życia psa jest zależna od rasy i wielkości. Przeważnie duże psy żyją krócej, jakieś 10-12 lat, z kolei małe około 13-17 lat. Jeżeli dbamy o swojego psa i zapewniamy mu dobrą opiekę, również opiekę weterynarza to z pewnością ma spore szanse by dożyć sędziwego wieku.
Jak przeliczyć wiek psa na ludzki?
Pierwsze dwa lata psa to 24 ludzkie lata, następnie każdego roku dodaje się zwierzakowi cztery lata. Jeżeli więc twój ulubieniec ma 5 psich lat, to w przeliczeniu na ludzkie ma około 36 lat.