Jak dbać o uszy psa?

Kształt ucha naszego psa wcale nie jest przypadkowy, ponieważ zależy on od fizjologii i różnych standardów. Najstarszy przodek psa, czyli wilk, charakteryzował się uszami postawionymi.

Dzięki temu wentylacja jego kanałów słuchowych zachodziła prawidłowo, co przerzucało się na lepszą słyszalność dźwięków płynących z otoczenia.

Jaki kształt ucha psa jest korzystniejszy?

Zastanawiać może fakt, skąd wzięły się wśród współczesnych psów rasy mające długie, opadające uszy. Cecha ta niesie za sobą duże ryzyko zachorowań na liczne przypadłości związane z tą częścią ciała czworonoga, ponieważ może on cierpieć na zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego spowodowane podrażnieniem małżowiny usznej. Według specjalistów stojące ucho u psa jest jak najbardziej korzystne, bowiem wentylacja kanału słuchowego może przebiegać prawidłowo. Natomiast opadające uszy sprzyjają zapaleniom ucha zewnętrznego lub środkowego oraz rozwojowi wielu innych chorób. Przyczyną przypadłości jest najczęściej zła wentylacja kanału słuchowego i małżowiny usznej, co prowadzi do podrażnień. Zapalenie ucha u naszego czworonoga dość łatwo zaobserwować głównie z powodu widocznych gołym okiem objawów, tj. chorobliwe potrząsanie głową, drapanie się psa w okolicach uszu, nieprzyjemnie pachnąca wydzielina oraz unikanie dotyku przez pupila wynikające z odczuwania bólu.

Dlaczego higiena uszu psa jest tak ważna?

Pamiętajmy, że zbyt częste czyszczenie uszu naszego pupila nie wpływa dobrze na ich kondycję. Warto natomiast chociaż raz w ciągu dwóch tygodni dokładnie przyjrzeć się uszom czworonoga, sprawdzając ich stan ogólny oraz upewniając się, że z ucha nie wydziela się nieprzyjemny zapach świadczący o infekcji. Ważne jest przy tym, aby ucho przetrzeć jakimś kawałkiem materiału w celu sprawdzenia, czy ucho jest czyste. Jeśli uznamy, że nie, musimy oczyścić tę część ciała naszego pupila. Aby zrobić to prawidłowo, nie uszkadzając przy tym narządu słuchu psa, wystarczy zastosować się do kilku porad.

Emotion motionPatyczki higieniczne nie są korzystne dla ludzi, ponieważ woskowina zostaje wepchnięta do głębszych partii ucha, wcale go nie czyszcząc. Tak samo dzieje się w przypadku zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem jest wata, którą owijamy nasz palec i staramy się w ten sposób dokładnie oczyścić uszy psa. Oczywiście w sklepach zoologicznych można nabyć specjalne preparaty służące do ułatwienia tego zabiegu. Środki te z pewnością są bezpieczne, bowiem ich skład opiera się głównie na olejkach roślinnych. Na ogół sposób ich użycia jest prosty. Wlewa się podaną na opakowaniu ilość preparatu do środka ucha psa i czeka cierpliwie kilka minut. Następnie możemy przystąpić do wyciągnięcia zanieczyszczeń przy pomocy waty i naszego palca. W wykonywaniu tego zabiegu musimy bardzo uważać, bowiem wewnętrzna część ucha jest bardzo delikatna i podatna na wszelkie zranienia.

W przypadku psa z uszami zwisającymi sprawdzanie ich stanu zdrowia powinno odbywać się częściej, jednakże uszy stojące również są narażone na mnóstwo chorób i zakażeń. Zagrażają im ciągłe zadrapania i uszkodzenia części wewnętrznej. Oprócz tego mogą je zaatakować pasożytem. Przykładem są psy rasy sznaucer, które posiadają dość twardą sierść okalającą boczne części kanału słuchowego. Na włosach tych bardzo często znajdują się ogromne warstwy zanieczyszczeń, których niezmiernie trudno jest się skutecznie pozbyć. W tym celu usuwa się martwe owłosienie. Aby zabieg ten okazał się w pełni skuteczny, warto włosy te wyrwać za pomocą pęsety, aby nie mogły one odrastać.

Prawidłowe czyszczenie narządu słuchu psa

Gdy woda dostanie się do ucha psa, trafia do kanału usznego na skutek poruszania głową przez psa, gdzie pojawia się ryzyko niebezpiecznych infekcji. Nasz czworonóg jest na to narażony podczas każdej kąpieli, ale też zwykłej codziennej zabawy. Aby zapobiec tego rodzaju chorobom psa, wystarczy starannie zasłaniać jego uszy, ilekroć ma on do czynienia z wodą. Jeśli już woda dostała się do ucha, musimy zrobić wszystko, aby je jak najszybciej wysuszyć, zanim pies zacznie trzepać głową, starając się pozbyć wody ze swego narządu słuchu. Praktycznie każdego dnia psie uszy narażone są także na pasożyty, które żerują na ciele naszego pupila. Również wysokie trawy kryją niebezpieczeństwa dla psa, ponieważ dostanie się choćby małego źdźbła trawy do jego ucha może spowodować podrażnienie, zadrapanie lub jakiekolwiek inne uszkodzenie wewnętrzne ucha. Zagrożenia kryją się niemal wszędzie, a zadaniem każdego właściciela jest odpowiednia higiena uszu psa i regularne sprawdzanie, czy nie doszło do infekcji wewnątrz narządu słuchu naszego czworonoga.

Jak czyścić psu uszy? – porady video

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.