Koty to bardzo czyste zwierzęta, dlatego też załatwianie się do kuwety nie stanowi dla nich żadnego problemu. Człowiekowi zapewnia to spokój, nie zabiera mu czasu na spacery w celu załatwienia potrzeb kota. Co jednak jeśli nasz kot ma problemy z trafianiem do kuwety?
Koci mocz zawiera amoniak, który ma dla nas niezwykle nieprzyjemny zapach. Nie stanowi to problemu, jeśli kot załatwia się w żwirek, który neutralizuje zapachy. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy nasz kot bojkotuje kuwetę i załatwia swoje potrzeby na dywan, meble czy nasze ubrania. Jeśli Twój kot ma taki problem – przeczytaj nasze porady.
Co zrobić, kiedy kot unika kuwety?
- Po pierwsze: jeśli Twojemu kotu zdarza się oddawać mocz na niepożądane przedmioty, koniecznie musisz po takim incydencie dokładnie je umyć. W innym wypadku, zwierzę wabione zapachem moczu, ponownie załatwi się na Twoją kanapę lub ulubiony dywan. Przemyj miejsce wodą gazowaną z mydłem, a następnie spłucz. Możesz potem dane miejsce spryskać octem lub płynem do ust o ostrym zapachu, który odstraszy kota. Na rynku dostępne są również specjalne spraye odstraszające koty. Świetnym rozwiązaniem są także środki o zapachu cytrusów, gdyż koty ich nie znoszą. Nigdy nie używaj środków czyszczących z amoniakiem, ponieważ zapach ten zachęci kota do załatwienia swojej potrzeby w danym miejscu.
- Po drugie: pod żadnym pozorem nie każ swojego kota za „załatwianie się” poza kuwetą. Musisz zrozumieć, że nie robi on tego „na złość”, ale najczęściej ze strachu, choroby lub po prostu z Twojej winy (źle dobrany lub źle utrzymany żwirek). Jeśli zaczniesz na niego krzyczeć, będzie szukał miejsca ukrytego i niedostępnego, które będzie jeszcze trudniej wyczyścić. Jeśli kot omija kuwetę, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to zabrać go do weterynarza i sprawdzić jego stan zdrowia.
Najczęstsze powody omijania kuwety
- Nieodpowiednio dobrany żwirek
Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów żwirku: bentonitowe, sylikonowe, drzewne. Musisz sprawdzić, który żwirek jest dla Twojego kota najlepszy. Nie każdy kot lubi pył zawarty w żwirku bentonitowym. Ważna jest również struktura i ilość: niektóre koty lubią bardzo grubą warstwę żwirku, w której mogą kopać, inne z kolei wolą minimalizm. Być może Twój kot woli drobny, piaskowy żwirek zamiast dużych brył? Znane są również przypadki, gdzie koty w ogóle nie tolerują żwirku, tylko załatwiają się do pustej kuwety.
Niezwykle ważny jest też zapach: koty mają bardzo wrażliwe nosy – tysiąc razy bardziej wrażliwe niż ludzkie, zatem kupując żwirek z przyjemną dla Ciebie nutą zapachową, możesz sprezentować kotu duszący zapach.
Niektóre koty mogą czuć się bardzo niekomfortowo przy częstych zmianach rodzaju żwirku – wprowadza to niepokój i brak stabilizacji.
- Oznaczanie terytorium
Niewykastrowane kocury polewają otoczenie strumieniem uryny, w ten sposób oznaczając je. Ten rodzaj nie trafiania do kuwety łatwo jest rozpoznać: kot opryskuje pionowe powierzchnie krótkim strumieniem, poruszając przy tym ogonem. Jeśli kot po porostu sika poza kuwetą, przybiera postawę kucającą i wtedy oddaje mocz. Należy zaznaczyć, że teren mogą znaczyć również kocicie. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i wykastrować lub wysterylizować kota.
Problem jest nieco większy, gdy kot jest wykastrowany, ale nadal znaczy teren. Powody mogą być dwa: zbyt późne wykastrowanie (tutaj niewiele da się już zrobić) lub strach. Gdy kot czuje się niepewnie na swoim terenie (czyli w domu), na przykład z powodu pojawienia się innego kota lub zwierzęcia, może w obawie o swoją pozycję zacząć znaczyć terytorium. Wówczas musisz odizolować obydwa zwierzęta i od początku rozpocząć proces ich zaznajamiania (więcej na ten temat tutaj: ).
- Brudna kuweta
Jeśli kuweta Twojego kota jest zaniedbana: nie wyjmujesz z niego łopatką odchodów, nie zmieniasz dostatecznie często żwirku, możesz być praktycznie pewny, że kot przestanie się nią interesować. Koty to zwierzęta czyste, więc brzydzą się brzydkich zapachów i brudnego żwirku. Zmieniaj żwirek co najmniej raz w tygodniu i przemywaj kuwetę wodą z płynem do naczyń, możesz również odkazić ją wrzątkiem. Unikaj środków o zapachu cytrusowym.
- Nieodpowiednio ustawiona kuweta
Jednym z najczęstszych błędów jest ustawianie kuwety obok jedzenia, aby kot „miał blisko” i pamiętał, że po posiłku czas do toalety. Kot zazwyczaj odmawia w takiej sytuacji jedzenia albo korzystania z toalety. Kuweta nie może stać również w miejscu hałaśliwym i głośnym. Koty mają przeprowadzają całą procedurę aby skrzętnie zakopać i schować odchody, ruchliwe miejsce może zatem zniechęcić je do toalety. Nie można dopuścić do sytuacji, ze kot podczas korzystania z kuwety będzie nękany przez inne zwierzęta lub przestraszony przez Twoich gości.
Jeśli Twój dom jest bardzo duży, powinieneś mieć więcej niż jedna kuwetę. Kot może nie zdążyć z potrzebą do kuwety oddalonej na przykład o dwa piętra, szczególnie jeśli jest w podeszłym wieku. Tak samo jest w przypadku posiadania kilku kotów: jedna kuweta na kota plus jedna dodatkowa.
- Nieodpowiedni rodzaj kuwety
Większość kotów bez problemu przyzwyczaja się do kuwety otwartej czy zamkniętej i nie stanowi to dla nich różnicy. Jednak cześć kotów może mieć swoje preferencje. Kuweta zamknięta stwarza dobre warunki do odizolowania i daje poczucie bezpieczeństwa. Dla człowieka jest idealna, gdyż nie wypuszcza zapachów. Jednak dla kota może być zła, ponieważ może zatrzymywać zapachy, kot może się w niej nie mieścić lub po prostu się jej bać. Z kolei kuweta otwarta może nie dawać kotu odpowiedniej intymności i spokoju. Musisz zatem obserwować swojego kota i wybrać najlepszą dla niego opcję.
- Przeprowadzka
Kot to zwierzę terytorialne, więc po przeprowadzce do nowego mieszkania może czuć się zagrożony i pozbawiony swojego terenu. Z tego powodu wiele kotów może zacząć znaczyć teren. Postaraj się aby kot dobrze czuł się w nowym miejscu: nie pozbywaj się przedmiotów ze starego mieszkania, jego ulubionych zabawek. Możesz również przed przeprowadzą porozstawiać przedmioty z zapachem starego domu i dopiero po jakimś czasie przenieść kota. Zapewnij mu też czystą, dogodną kuwetkę.
- Infekcja układu moczowego i inne choroby
Jest to bardzo częsty powód nie korzystania z toalety przez koty. Infekcja układu moczowego, zapalenie pęcherza, uraz czy pasożyty wewnętrzne – wszystko to sprawia, że kot ma problemy z sikaniem. Jest ono dla niego wówczas bardzo bolesne, dlatego może skojarzyć nieprzyjemnie kuwetę i wybrać inne miejsce. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, gdy kot załatwia się w inne miejsca, jest zabranie go do lekarza. Kot może mieć chore nerki, cukrzycę (koty z nadwagą są na nią szczególnie narażone). Jeśli kot oddaje mało moczu, głośno zawodzi w kuwecie, nie zwlekaj, tylko zabieraj go do lekarza.
- Zaburzenia psychiczne
Kot może unikać kuwety również z powodu samotności, znudzenia, depresji lub braku zainteresowania ze strony właściciela. Zmiana rozkładu zajęć właściciela również może wpłynąć na zachowanie kota – koty uwielbiają rutynę, dlatego nagłe zmiany mogą wywołać w nich stres.