Dlaczego kot unika kuwety?

Koty to bardzo czyste zwierzęta, dlatego też załatwianie się do kuwety nie stanowi dla nich żadnego problemu. Człowiekowi zapewnia to spokój, nie zabiera mu czasu na spacery w celu załatwienia potrzeb kota. Co jednak jeśli nasz kot ma problemy z trafianiem do kuwety?

Koci mocz zawiera amoniak, który ma dla nas niezwykle nieprzyjemny zapach. Nie stanowi to problemu, jeśli kot załatwia się w żwirek, który neutralizuje zapachy. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy nasz kot bojkotuje kuwetę i załatwia swoje potrzeby na dywan, meble czy nasze ubrania. Jeśli Twój kot ma taki problem – przeczytaj nasze porady.

Co zrobić, kiedy kot unika kuwety?

  • Po pierwsze: jeśli Twojemu kotu zdarza się oddawać mocz na niepożądane przedmioty, koniecznie musisz po takim incydencie dokładnie je umyć. W innym wypadku, zwierzę wabione zapachem moczu, ponownie załatwi się na Twoją kanapę lub ulubiony dywan. Przemyj miejsce wodą gazowaną z mydłem, a następnie spłucz. Możesz potem dane miejsce spryskać octem lub płynem do ust o ostrym zapachu, który odstraszy kota. Na rynku dostępne są również specjalne spraye odstraszające koty. Świetnym rozwiązaniem są także środki o zapachu cytrusów, gdyż koty ich nie znoszą. Nigdy nie używaj środków czyszczących z amoniakiem, ponieważ zapach ten zachęci kota do załatwienia swojej potrzeby w danym miejscu.
  • Po drugie: pod żadnym pozorem nie każ swojego kota za „załatwianie się” poza kuwetą. Musisz zrozumieć, że nie robi on tego „na złość”, ale najczęściej ze strachu, choroby lub po prostu z Twojej winy (źle dobrany lub źle utrzymany żwirek). Jeśli zaczniesz na niego krzyczeć, będzie szukał miejsca ukrytego i niedostępnego, które będzie jeszcze trudniej wyczyścić. Jeśli kot omija kuwetę, pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to zabrać go do weterynarza i sprawdzić jego stan zdrowia.

Najczęstsze powody omijania kuwety

  • Nieodpowiednio dobrany żwirek

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów żwirku: bentonitowe, sylikonowe, drzewne. Musisz sprawdzić, który żwirek jest dla Twojego kota najlepszy. Nie każdy kot lubi pył zawarty w żwirku bentonitowym. Ważna jest również struktura i ilość: niektóre koty lubią bardzo grubą warstwę żwirku, w której mogą kopać, inne z kolei wolą minimalizm. Być może Twój kot woli drobny, piaskowy żwirek zamiast dużych brył? Znane są również przypadki, gdzie koty w ogóle nie tolerują żwirku, tylko załatwiają się do pustej kuwety.

Niezwykle ważny jest też zapach: koty mają bardzo wrażliwe nosy – tysiąc razy bardziej wrażliwe niż ludzkie, zatem kupując żwirek z przyjemną dla Ciebie nutą zapachową, możesz sprezentować kotu duszący zapach.

Niektóre koty mogą czuć się bardzo niekomfortowo przy częstych zmianach rodzaju żwirku – wprowadza to niepokój i brak stabilizacji.

  • Oznaczanie terytorium

Niewykastrowane kocury polewają otoczenie strumieniem uryny, w ten sposób oznaczając je. Ten rodzaj nie trafiania do kuwety łatwo jest rozpoznać: kot opryskuje pionowe powierzchnie krótkim strumieniem, poruszając przy tym ogonem. Jeśli kot po porostu sika poza kuwetą, przybiera postawę kucającą i wtedy oddaje mocz. Należy zaznaczyć, że teren mogą znaczyć również kocicie. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i wykastrować lub wysterylizować kota.

Problem jest nieco większy, gdy kot jest wykastrowany, ale nadal znaczy teren. Powody mogą być dwa: zbyt późne wykastrowanie (tutaj niewiele da się już zrobić) lub strach. Gdy kot czuje się niepewnie na swoim terenie (czyli w domu), na przykład z powodu pojawienia się innego kota lub zwierzęcia, może w obawie o swoją pozycję zacząć znaczyć terytorium. Wówczas musisz odizolować obydwa zwierzęta i od początku rozpocząć proces ich zaznajamiania (więcej na ten temat tutaj: ).

  • Brudna kuweta

Jeśli kuweta Twojego kota jest zaniedbana: nie wyjmujesz z niego łopatką odchodów, nie zmieniasz dostatecznie często żwirku, możesz być praktycznie pewny, że kot przestanie się nią interesować. Koty to zwierzęta czyste, więc brzydzą się brzydkich zapachów i brudnego żwirku. Zmieniaj żwirek co najmniej raz w tygodniu i przemywaj kuwetę wodą z płynem do naczyń, możesz również odkazić ją wrzątkiem. Unikaj środków o zapachu cytrusowym.

  • Nieodpowiednio ustawiona kuweta

Jednym z najczęstszych błędów jest ustawianie kuwety obok jedzenia, aby kot „miał blisko” i pamiętał, że po posiłku czas do toalety. Kot zazwyczaj odmawia w takiej sytuacji jedzenia albo korzystania z toalety. Kuweta nie może stać również w miejscu hałaśliwym i głośnym. Koty mają przeprowadzają całą procedurę aby skrzętnie zakopać i schować odchody, ruchliwe miejsce może zatem zniechęcić je do toalety. Nie można dopuścić do sytuacji, ze kot podczas korzystania z kuwety będzie nękany przez inne zwierzęta lub przestraszony przez Twoich gości.

Jeśli Twój dom jest bardzo duży, powinieneś mieć więcej niż jedna kuwetę. Kot może nie zdążyć z potrzebą do kuwety oddalonej na przykład o dwa piętra, szczególnie jeśli jest w podeszłym wieku. Tak samo jest w przypadku posiadania kilku kotów: jedna kuweta na kota plus jedna dodatkowa.

  • Nieodpowiedni rodzaj kuwety

Większość kotów bez problemu przyzwyczaja się do kuwety otwartej czy zamkniętej i nie stanowi to dla nich różnicy. Jednak cześć kotów może mieć swoje preferencje. Kuweta zamknięta stwarza dobre warunki do odizolowania i daje poczucie bezpieczeństwa. Dla człowieka jest idealna, gdyż nie wypuszcza zapachów. Jednak dla kota może być zła, ponieważ może zatrzymywać zapachy, kot może się w niej nie mieścić lub po prostu się jej bać. Z kolei kuweta otwarta może nie dawać kotu odpowiedniej intymności i spokoju. Musisz zatem obserwować swojego kota i wybrać najlepszą dla niego opcję.

  • Przeprowadzka

Kot to zwierzę terytorialne, więc po przeprowadzce do nowego mieszkania może czuć się zagrożony i pozbawiony swojego terenu. Z tego powodu wiele kotów może zacząć znaczyć teren. Postaraj się aby kot dobrze czuł się w nowym miejscu: nie pozbywaj się przedmiotów ze starego mieszkania, jego ulubionych zabawek. Możesz również przed przeprowadzą porozstawiać przedmioty z zapachem starego domu i dopiero po jakimś czasie przenieść kota. Zapewnij mu też czystą, dogodną kuwetkę.

  • Infekcja układu moczowego i inne choroby

Jest to bardzo częsty powód nie korzystania z toalety przez koty. Infekcja układu moczowego, zapalenie pęcherza, uraz czy pasożyty wewnętrzne – wszystko to sprawia, że kot ma problemy z sikaniem. Jest ono dla niego wówczas bardzo bolesne, dlatego może skojarzyć nieprzyjemnie kuwetę i wybrać inne miejsce. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, gdy kot załatwia się w inne miejsca, jest zabranie go do lekarza. Kot może mieć chore nerki, cukrzycę (koty z nadwagą są na nią szczególnie narażone). Jeśli kot oddaje mało moczu, głośno zawodzi w kuwecie, nie zwlekaj, tylko zabieraj go do lekarza.

  • Zaburzenia psychiczne

Kot może unikać kuwety również z powodu samotności, znudzenia, depresji lub braku zainteresowania ze strony właściciela. Zmiana rozkładu zajęć właściciela również może wpłynąć na zachowanie kota – koty uwielbiają rutynę, dlatego nagłe zmiany mogą wywołać w nich stres.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.