Jak systematycznie płacić rachunki?

Codziennych zajęć nam ciągle przybywa. W efekcie zapominamy o ważnych rzeczach, np. o płaceniu rachunków. Nie zapłacony w terminie rachunek za prąd czy gaz może nieść ze sobą niemiłe konsekwencje.

Aby tego uniknąć, wystarczy skorzystać z automatycznego przelewu, takiego jak zlecenie stałe czy polecenie zapłaty. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale również i czas.

Zlecenie stałe

Jeśli miesięcznie mamy do płacenia wiele rachunków, bardzo szybko jest o jakimś zapomnieć. Dlatego, aby sobie to ułatwić i płacić należności na czas, warto ustawić sobie zlecenie stałe. To niezwykle prosta usługa, która polega na tym, że bank za nas zleca przelew, zawsze o tej samej wysokości i do tego samego odbiorcy.

Aktywując usługę musimy wskazać, kiedy przelew ma być realizowany, np. tego samego dnia miesiąca czy kilka razy w miesiącu. Równie dobrze można określić okres, do którego ma być aktywne zlecenie stałe.

Wiadome jest, że aby taka usługa mogła być realizowana, na koncie musi znajdować się określona kwota pieniędzy, wówczas możemy opłacać kilka różnych rachunków. Warto jednak mieć na uwadze, że zlecenie stałe dotyczy tylko tych płatności, których kwota jest stała i nie zmienia się, a także występuje regularnie.

Rachunki za telefon

A co w przypadku zmieniających się rachunków lub takich, które przychodzą nieregularnie? Wówczas rozwiązaniem jest polecenie zapłaty, które polega na tym, że bank korzystając z naszego konta przelewa pieniądze wskazanemu przez nas odbiorcy, np. właścicielowi sieci komórkowej wtedy, gdy dośle do banku informację na temat kwoty wystawionego rachunku.

To drugi, równie wygodny sposób regularnego opłacania rachunków. Jednak wiele osób nadal podchodzi do tego z obawą. Boimy się, że firma która otrzymuje za pośrednictwem banku pieniądze może sztucznie zawyżać kwoty rachunków. Ale eksperci jednoznacznie podkreślają, że tego rodzaju wątpliwości nie powinny nami targać. Dlaczego? Z tego względu, że funkcjonuje zabezpieczenie, które polega na tym, że klient w każdej chwili może zażądać zwrotu środków. Wówczas przelew, który miałby wyjść za pomocą polecenia zapłaty zostanie anulowany i pieniądze z powrotem wracają do swojego właściciela. Dlatego jeśli ktokolwiek chciałby nas w ten sposób oszukać, w bardzo łatwy i szybko sposób możemy odzyskać wpłacone pieniądze.

Banki posiadają w swojej ofercie również wiele innych udogodnień, które w istotnym stopniu wpływają na oszczędność naszego czasu i pieniędzy. Dlatego warto sprawdzić, co takiego mogą nam zaproponować albo drugie rozwiązanie jest takie, że możemy umówić się na spotkanie z doradcą finansowym, który pomoże nam wybrać najatrakcyjniejsze produkty z szerokiej gamy usług banków.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.