Jak uprawiać kapustę pekińską?

Kapusta pekińska jest warzywem bardzo popularnym na Dalekim Wschodzie, a także w Europie Zachodniej. Charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji (około 3 miesięcy), dużą plennością, a także stanowi bogate źródło składników odżywczych. Zawiera na przykład trzy razy więcej białka niż kapusta głowiasta biała, dużo witamin, zwłaszcza witaminy C, a dodatkowo wartościowe aminokwasy i sole mineralne. Jest niezwykle smaczna w każdej wersji – zarówno na surowo, po ugotowaniu, jak i w wersji kwaszonej.

Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat? W jaki sposób ją uprawiać? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące kapusty pekińskiej znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak uprawiać kapustę pekińską

Kapusta pekińska to roślina, która w Polsce jest uprawiana jako warzywo przedplonowe, zbierane w czerwcu, lub poplonowe, zbierane późną jesienią. Należy ją uprawiać w miejscu niezacienionym, ale w miarę możliwości osłoniętym od wiatru, który mógłby przewracać i uszkadzać słabo ukorzenione rośliny. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, próchnicznej i nie podmokłej, nawożonej rozłożonym obornikiem lub kompostem, a także takiej, gdzie poprzednio rosły wczesne warzywa uprawiane na nawozach organicznych.

Zagon pod kapustę pekińską należy przygotować z dużą starannością. Po zebraniu przedplonu trzeba przekopać ziemię na głębokość 15-20 cm i dobrze wygrabić. Przed siewem, oprócz nawozów organicznych, warto także zastosować nawożenie mineralne. Podczas wzrostu kapustę jednorazowo zasila się nawozami mineralnymi lub rozcieńczoną gnojówką, 6 tygodni przed zbiorem przerywa się zasilanie. W naszych warunkach klimatycznych dobrze plonują odmiany: Nexon F1 i Spectrum F1 polecane do wczesnowiosennej uprawy w tunelach oraz Chico F1 i Grando F1 do uprawy na zbiór jesienny.

kapusta-pekinska-uprawa

Najlepszym terminem siewu kapusty pekińskiej jest druga połowa lipca. Należy wysiewać ją wprost na stałe miejsce na głębokość 10-15 cm, gdyż niezbyt dobrze znosi przesadzanie. Odległość między rzędami najlepiej ustalmy na mniej więcej 40-50 cm, zaś w jednym rzędzie siejmy nasiona gniazdowe co 30-40 cm. Rośliny powinny wzejść już po kilku dniach i charakteryzują się szybkim tempem wzrostu.

Gdy siewki wzejdą, trzeba je przerwać, zostawiając tylko jedną roślinę w gnieździe. Początkowo liście rośliny tworzą rozłożoną rozetę, dopiero gdy roślina wzrasta, formują się z bucg zwarte wydłużone główki wysokości 30-35 cm i średnicy 10-15 cm. Waga jednej główki to nawet 1,5 kg.

Grządki powinniśmy regularnie odchwaszczać, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu, a także podlewać, gdyż kapusta pekińska jest bardzo wrażliwa na niedobór wilgoci w glebie. Podlewa się ją dosyć często małym strumieniem wody, jednak niezbyt obficie.

Zbiory kapusty pekińskiej z reguły przypadają na koniec października lub początek listopada. Możemy ją przechowywać w zimnym i wilgotnym pomieszczeniu nawet kilka tygodni, bardzo dobrze nadaje się także do kiszenia. Warto mieć na uwadze także fakt, iż kiszonka z kapusty pekińskiej ma delikatniejszy smak i jest bardziej odżywcza niż kiszonka z kapusty głowiastej białej.

kapusta-pekinska

1.5/5 - (2 votes)

Tagi:

  • jak uprawiać kapustę pekińską
  • jak sadzić kapuste pekińska

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.