Jakie wady ma GMO?

O GMO w ostatnich latach słyszał chyba każdy. Modyfikowana genetycznie żywność coraz częściej pojawia się na rynku, zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sięgamy po produkty, przy których kodzie genetycznym ktoś „majstrował”. Naukowcy są podzieleni odnośnie do tego, czy jest ona szkodliwa, czy niegroźna, czasami jednak zdają się przymykać oko na związane z nią zagrożenia.

Na szczęście jednak świadomość społeczeństwa w zakresie niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą GMO, jest coraz większa. Dzisiaj omawiamy dla was najważniejsze wady GMO. Zapraszamy do lektury!

 

Wady GMO

Mimo iż uważa się, że GMO to przyszłość współczesnego rolnictwa, nie można pod żadnym pozorem zapominać o związanych z nim niebezpieczeństwach.

  • GMO wiąże się ze stosowaniem technologii, których długofalowe skutki są nam jeszcze nieznane. Dodatkowo ciężko je przewidzieć, gdyż często modyfikacje genetyczne przeprowadzane są na zasadzie loterii i nigdy nie można mieć 100% pewności odnośnie do tego, jakie cechy będzie miał (oprócz tych pożądanych, tj. na przykład odporność na choroby) dany organizm.
  • GMO może doprowadzić do niekontrolowanego przepływu genów między gatunkami w sytuacji, kiedy rośliny genetycznie modyfikowane zostaną wprowadzone do normalnych upraw, między rośliny niemodyfikowane genetycznie. W rezultacie mogą np. powstać chwasty, które będą odporne na choroby oraz środki ochrony roślin.
  • Wprowadzenie roślin i zwierząt GMO może doprowadzić do zaburzenia delikatnej równowagi między organizmami, jaka w środowisku kształtowała się przez bardzo długi czas. Dla przykładu np. zwierzę z dodatkowym genem wzrostu może wpłynąć negatywnie na populację zwierząt w innych gatunkach, kukurydza, która wytwarza środek owadobójczy, może natomiast zaszkodzić organizmom, które żyją w glebie itp.
  • Stosowanie upraw GMO może również zaszkodzić różnorodności biologicznej na całym świecie – przede wszystkim różnorodności upraw.
  • Nie wiadomo, czy uprawy roślin i hodowla zwierząt modyfikowanych genetycznie nie wpłynie negatywnie na zdrowie populacji – w GMO zmienia się ilości poszczególnych związków chemicznych, jednakże do końca nie wiadomo, w jaki sposób wpłynie to na zdrowie ludzi i czy nie spowoduje to alergii.
  • Może rozpocząć się wojna patentowa – geny, a także zawierające ją żywe organizmy mogą się stać własnością prywatną, co może w rezultacie ograniczyć dostęp do wartościowych technologii najuboższym krajom, a równocześnie może doprowadzić do monopolu wielkich koncernów na produkcję rolną.

wady-gmo2

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!