Jak hodować paprykę?

papryka

Jak hodować paprykę?

Uwielbiasz paprykę i chcesz zacząć jej uprawę? Nie zwlekaj ani chwili dłużej, gdyż naprawdę warto. Papryka to świetne źródło witamin, przede wszystkim witaminy C i beta-karotenu, a także soli mineralnych, na czele z potasem oraz wapniem. Zawiera też antyoksydanty i polifenole, wykazujące właściwości przeciwstarzeniowe oraz przeciwnowotworowe. 

Najbardziej wartościowa jest papryka z działki, nawożona naturalnie i hodowana bez chemii. Poniżej kilka wskazówek odnośnie do tego, w jaki sposób ją uprawiać. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak hodować paprykę

Papryka lubi miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru, glebę żyzną i próchniczną. Przygotowania do uprawy zaczynamy pod koniec zimy. Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto w skrzynkach wypełnionych ziemią kompostową, w pomieszczeniu o temperaturze 21°C. Kiedy na roślinkach pojawi się od sześciu do ośmiu liści, przesadzamy je każdą do oddzielnej doniczki o średnicy 9 cm.

Dopiero pod koniec maja paprykę możemy przenieść na działkę. Po posadzeniu obficie ją podlewamy i raz na tydzień zasilamy płynnym nawozem organicznym.

Roślinę trzeba przymocować do palików. Gdy dni są chłodne, przykrywamy ją folią, gdyż jest wrażliwa na zmiany temperatury. Po 3 tygodniach pojawią się pierwsze kwiaty. Szczytowe usuwamy, dzięki temu szybciej dojrzeją niżej rosnące owoce.

Zbierając paprykę, ucinamy ją nożem razem z kawałkiem szypułki.

W ogrodzie możemy uprawiać wiele odmian papryki słodkiej, np. Remi o kulistych, żółtych owocach czy najwcześniej dojrzewającą Poznańską. Pikantne w smaku gatunki to np. Bronowicka oraz Tajfun.

2/5 - (6 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.