Bakłażan to warzywo, które należy do tej samej rodziny co papryka, ziemniak i pomidor. Ma dekoracyjne, ciemnofioletowe owoce, ale oprócz urody także ciekawe właściwości.
Mimo iż nie jest bardzo bogaty w witaminy czy minerały, przypisuje się mu kilka właściwości zdrowotnych, m.in. odtruwające, np. po kuracji antybiotykowej, przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe dzięki zawartości antyoksydantów, a także obniżające poziom cholesterolu. Warto więc od czasu do czasu po niego sięgać, byle nie w nadmiarze, gdyż bywa nieco ciężkostrawny. Dzisiaj mamy dla was także garść wskazówek odnośnie do tego, jak uprawiać bakłażan. Zapraszamy do lektury!
Lepiej niż na grządce bakłażan rozwija się pod tunelem foliowym albo w ogrzewanej szklarni, ponieważ w temperaturze poniżej 15°C przestaje rosnąć, traci kwiaty i zawiązki owoców.
Jeśli zdecydujemy się na uprawę w doniczce, latem powinniśmy wystawiać warzywo na zewnątrz, w miejsce nasłonecznione i zaciszne.
Uprawę bakłażana zaczynamy wczesną wiosną, a nasiona wysiewamy do skrzynek z ziemią kompostową. Kiedy rozwiną się pierwsze listki, pikujemy siewki do doniczek 0 średnicy 9 cm, a późną wiosną przenosimy do szklarni lub do dużych pojemników. Gdy roślina osiągnie wys. 15 cm, musimy uszczknąć pęd główny, by dobrze się rozkrzewiła.
Bakłażan lubi ciepło oraz wilgoć, w związku z tym należy dość często zraszać go wodą. Pamiętajmy też o systematycznym nawożeniu.
Owoce zbieramy jeszcze nie całkiem dojrzałe, gdy mają błyszczącą skórkę. Jeśli zrobimy to później, matowieją i zabarwiają się na brązowo, a ich miąższ jest twardy i gorzki.