Sadzenie pomidorów nie jest czynnością trudną, warto jednak przystąpić do niej z wiedzą teoretyczną na ten temat, gdyż dzięki temu unikniemy błędów, które mogłyby przyczynić się do śmierci naszej hodowli jeszcze przed zbiorami.
Dlatego mamy dzisiaj dla was kilka wskazówek, które powinny pomóc wam pozbyć się wszystkich wątpliwości związanych z sadzeniem pomidorów.
Przed sadzeniem pomidorów
Przed sadzeniem pomidorów należy starannie przygotować glebę, przekopując ją na głębokość 30-60 cm, jesienią albo wczesną wiosną, co dwa lata dobrze jest zasilić glebę przefermentowanym obornikiem w dawce 3-4 kg/m2 (jesienią) lub kompostem 5-6 kg/m2 (wiosną).
Najlepsze warunki do sadzenia pomidorów
Z nawozów fosforowych można stosować superfosfat potrójny lub mączki fosforytowe. Dobrym źródłem potasu jest siarczan potasu, a magnez można uzupełnić siarczanem magnezu. Ważny jest również odczyn pH 5,5-6,5. Pomidory najlepiej sadzić w temperaturach 13-18 stopni w dzień, nocą 13-15.
Najlepszy termin to po 15 maja, ale można ten termin trochę przyspieszyć albo opóźnić w zależności od warunków pogodowych i ryzyka wystąpienia przymrozków. Rośliny powinny być wysadzane w dzień pochmurny, ale do gleby ogrzanej, wtedy łatwiej się przyjmują.
Jak sadzić pomidory?
Rozsada pomidora powinna być krępa, o wysokości 15-30 cm z 5-7 liśćmi i rozbudowanym systemem korzeniowym.
Najlepsza jest rozsada w doniczkach lub rozsiew w cylindrach. Jeżeli sadzimy pomidory w rzędach, to odległość między roślinami powinna wynosić 35-50 cm, odmiany wysoko rosnące prowadzone są na jeden pęd , co 40 cm, a prowadzone na dwa pędy , co 50 cm. Optymalna liczba roślin na 1 m2 to 3-4 sztuki.
Pomidory wymagają podpór. Gdy owce na pierwszym gronie osiągną wielkość orzecha włoskiego, usuwa się dolne liście – najpierw te stare, co przyspiesza dojrzewanie owoców i poprawia zdrowotność roślin.
Również mam pomidory w tunelu, mam nadzieję, że w przyszłości będę miała dużą szklarnie :)