Jak udrożnić drogi oddechowe

Jak udrożnić drogi oddechowe?

udrożnianie dróg oddechowych

Jak udrożnić drogi oddechowe?

W sytuacji, gdy nieprzytomny poszkodowany nie oddycha, musimy koniecznie sprawdzić drożność jego dróg oddechowych i w razie potrzeby usunąć znajdujące się w nich przeszkody i wydzieliny.

Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Wskazówki, jak udrożnić drogi oddechowe

Przystępując do tej czynności, jedną rękę podkładamy pod szyję nieprzytomnego, drugą kładziemy na czoło i przeginamy głowę do tyłu, aby mógł łatwiej oddychać. Język cofnięty do tyłu ponad tchawicę może zasłonić drogi oddechowe, przepływ powietrza utrudniają też mięśnie gardła i ślina.

Następnie wyjmujemy rękę spod szyi, łapiemy za brodę i otwieramy usta, przesuwając w ten sposób język nieprzytomnego do przodu i otwierając jego drogi oddechowe.

Jeżeli w gardle znajduje się jakaś widoczna przeszkoda, musimy ją usunąć. W tym celu głowę poszkodowanego musimy odwrócić na bok,  a następnie, przy użyciu palca wskazującego, oczyścić jamę ustną. Jeżeli przeszkoda jest ukryta, nie powinno się tracić czasu na szukanie – poszkodowany może się udusić przed jej znalezieniem.  Najlepiej od razu przystąpić do sztucznego oddychania metodą usta-usta.

Oceń

Tagi:

  • jak udroznic drogi oddechowe

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.