Jak udzielać pierwszej pomocy przy ciężkich zranieniach

Jak udzielać pierwszej pomocy przy ciężkich zranieniach?

pierwsza pomoc przy ciężkich zranieniach

Jak udzielać pierwszej pomocy przy ciężkich zranieniach?

Szybka reakcja i świadomość, jak postępować w razie wypadku to klucz do tego, aby pomóc ofierze i zapobiec utracie przez nią zdrowia, a nawet życia.

Ciężkie zranienia wymagają podjęcia zdecydowanych, szybkich decyzji. Jeżeli jesteś ich świadkiem, postępuj według wskazówek, które opisane zostały poniżej.

Wskazówki, jak udzielać pierwszej pomocy przy ciężkich zranieniach

Przede wszystkim należy wezwać lekarzy lub ratowników, następnie odsłonić poszkodowanemu drogi oddechowe i sprawdzić, czy oddycha.

Jeżeli oddycha, należy ułożyć go w pozycji bezpiecznej ustalonej, jeżeli nie oddycha, musimy oczyścić gardło z ewentualnych przeszkód i wydzielin, najlepiej palcem wskazującym, a następnie ponownie sprawdzić oddech.

W sytuacji, gdy drogi oddechowe są drożne, a poszkodowany dalej nie oddycha, należy dokonać dwukrotnego wdechu do płuc i sprawdzić tętno. Jeżeli dalej go nie wyczuwamy, musimy przystąpić do zewnętrznego masażu serca, który kontynuujemy do rozpoczęcia pracy serca i rozpoczęcia samodzielnego oddychania. Potem układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej i czekamy na przybycie pomocy medycznej.

Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać poszkodowanego samego – w każdej chwili może nastąpić zmiana jego stanu i może wymagać kontynuacji reanimacji.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.