Jak wapnować glebę?

Wapnowanie gleby wykonuje się w celu doprowadzenia jej odczynu do wartości najbardziej korzystnej dla gleby. Wapń korzystnie wpływa na strukturę gleby. Wapniowanie najlepiej przeprowadzić jesienią.

Po wapniowaniu nie wolno siać ani sadzić roślin. Do wapniowania można użyć kredy, jak również dolomit, który zawiera magnez.
Celem wapnowania gleby jest nie tylko doprowadzenie jej odczynu  do wartości najbardziej korzystnej do wzrostu roślin (większość roślin najlepiej rośnie, gdy pH gleby wynosi 6,5). Wapń korzystnie wpływa także na strukturę gleby – dzięki niemu próchnica zlepia się, przybierając bardzo korzystną dla wzrostu roślin postać gruzełkowatą. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić jesienią.

Nie wolno go łączyć z zasilaniem innymi nawozami, ale wykonać dwa-trzy tygodnie wcześniej (łączenie nawozów wapiennych z innymi prowadzi do tego, że w wyniku zachodzących w ziemi reakcji chemicznych część minerałów tworzy związki nieprzyswajalne przez rośliny). Bezpośrednio po wapnowaniu nie należy siać ani sadzić roślin.

Do wapnowania bardzo dobrze nadaje się kreda, ale równie dobry jest zawierający magnez dolomit. Ilość nawozu, jaką dodaje się do gleby, zależy od jego rodzaju.

Dobrym i tanim nawozem wapniowym jest popiół drzewny. Zawiera tlenek wapnia, ale również potas, magnez i mikroelementy.

popiol

Oceń

One Response

  1. marta 25 marca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.