Jak pielęgnować bromelię?

Bromelia najbardziej nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Nie dość, że wygląda bardzo okazale, to dodatkowo wprowadza do mieszkania odrobinę egzotyki. Nie każdy wie, że bromelia to bliska kuzynka ananasa.

Bromelie doniczkowe tworzą kępy lub rozety długich wąskich liści. Zazwyczaj są sztywne i kłują. Jest to stosunkowo niewielka roślina, przyjmuje zazwyczaj wysokość około 50 cm, ale za to szeroko rozkłada się na boki.

Co nieco o bromelii

W środowisku naturalnym większość roślin ananasowatych porasta konary drzew tropikalnych. Ich pożywienie składa się z resztek, które gromadzą się w ich lejkach utworzonych z nasad liści. W środkowej części rozety tworzą się rezerwy wody, do którego  wpadają szczątki roślin, zwierząt, jak również pyłki. Owe pożywienie roślina wchłania poprzez specjalne włoski, umieszczone na liściach. Wyróżniamy różne gatunki bromelii. Jedne potrzebują dużo słońca i wykazują zdolności do przetrwania nawet w skrajnie suchych warunkach, podczas gdy inne potrzebują dużo wody i umiarkowanego nasłonecznienia.

Niestety, bromelie znajdujące się w sklepach nie posiadają tabliczki z nazwą gatunku, stąd też samodzielnie trzeba dowiedzieć się, co nasza roślina preferuje. O wymaganiach bromelii świadczy je wygląd. Intensywna zieleń liści i ich delikatność wskazuje, że nie jest odporna na suszę, a więc preferuje miejsca zaciemnione. Jeśli na liściach zauważymy szary nalot, wówczas może to świadczyć, że bromelia potrafi umiejętnie dawkować sobie wodę i z powodzeniem może być poddana ekspozycji na słońce. Bromelie w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach trafią w fazie kwitnienia. Wtedy to tworzy się kwiatostan, który wyglądem przypomina kandelabr lub kłos i cieszy nasze oczy przez wiele miesięcy. Gdy tylko pęd zacznie schnąć, trzeba go jak najszybciej uciąć.

Pielęgnacja bromelii 

Roślina preferuje ciepło przez dwanaście miesięcy. Optymalna temperatura wynosi 18 stopni Celsjusza. W szczególności dlatego zimą należy rozważnie wietrzyć pomieszczenia w ich okolicy. Najbardziej wytrzymała na niskie temperatury jest bilbergia, która z łatwością zniesie nawet 2 stopnie Celsjusza. Bromelia do zakupu przeznaczona jest w specjalnych doniczkach wypełnionych torfem. Choć stosunkowo szybko przysycha, to jednak nie zaleca się jej przesadzania do ziemi kompostowej, ponieważ wtedy ucina się korzeniom dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej ustawić ją w specjalnej doniczce – osłonce, takiej jakiej używa się do storczyków.

jak-pielegnowac-bromelie

Jeśli kwiat ustawimy w zwykłej doniczce, wówczas musimy zaopatrzyć się w podstawkę, wokół której zostanie jeszcze sporo wolnego miejsca. Umiejętnie dawkuj nawóz, gdyż roślina źle znosi przenawożenie. W okresie wiosennym wystarczy spryskać podłoże roztworem nawozu dla kaktusów. Jeśli posiadasz odmianę bromelii o intensywnie zielonych liściach, wówczas ogranicz jej ekspozycję na silne słońce. Najlepiej będzie rosła we wschodniej lub zachodniej części mieszkania.

Oceń

Tagi:

  • bromelia jak pielęgnować
  • kwiat bromelia
  • bromelia kwiat
  • www bromelia info
  • bromelia
  • bromelia jak podlewać
  • bromelia pielęgnacja
  • bromelia kwiat doniczkowy
  • jak pielegnowac bromelie
  • bromelia doniczkowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.