Jak obdarować kogoś niestandardowym prezentem?

Jeżeli jest dobry powód to zawsze znajdzie się okazja. Powiedzenie to można podciągnąć pod różne dziedziny życia i aktualne jest również w kwestii dawania prezentów.

Jeżeli kogoś lubimy możemy znaleźć całe multum okoliczności aby mu to okazać. Wiadomo, że jak urodziny to od razu śpiewa się „sto lat” i daje podarki. Starsze osoby może nie lubią jak im się przypomina ile już skończyły lat i że nie są takie młode ale na imieniny chętnie zapraszają bliskich i przyjaciół. A jak ludzie zwykli mówić: codziennie ktoś ma imieniny. Podobnie różne inne święta – gwiazdka, mikołajki, walentynki, dzień chłopaka, dziewczyny, matki, ojca, babci, dziadka, dziecka, teściowej ;) ; specjalne uroczystości takie jak ślub, rozpoczęcie nowego etapu w życiu, przeprowadzka, zdana matura, tytuł magistra itd. itd. Nie ma po co wymieniać dalej, już widać że co chwile mamy okazję żeby obdarowywać.

Powstaje wtedy to tragiczne pytanie zadawane sobie przez każdego znajomego osoby obchodzącej rocznice – co ofiarować w prezencie?

Każdy chce zabłysnąć czymś ciekawszym niż kolejna kawa, czekoladki, para skarpetek czy kwiatek. Jeżeli prezentobiorca jest osobą o jakimś szczególnym stylu, miłośnikiem jakiejś dziedziny lub kolekcjonerem to zadanie nie jest takie trudne. Gorzej jednak jeżeli trafimy na kogoś takiego jak przeciętny Jan Kowalski. Statystyczny zjadacz chleba potrzebuje rzeczy drogich na które nas nie stać, a rzeczy które są w zasięgu każdego z nas i ich potrzebuje już sobie sam kupił.

Co zrobić w takim przypadku?

Oczywiście można odwołać się do standardów i sięgnąć do półki produktów sprawdzonych ale można też włączyć trochę kreatywności i dać prezent z pomysłem.

Jak się do tego zabrać?
 • Jest to dosyć trudne ale wykonalne. Musimy przeanalizować naszego znajomego pod kątem płci wieku, zainteresowań, wykonywanego zawodu, marzeń. Możemy stworzyć nawet listę rzeczy które nam się z nim kojarzą np.:
   1. tata,
   2. 55 lat,
   3. lubi nowinki techniczne,
   4. mechanik samochodowy,
   5. chciałby zwiedzić Afrykę,
   6. lubi sernik, 
   7. ogląda mecze piłki nożnej,
   8. pije piwo.
 • Niby zwykła lista rzeczy ale ile słów kluczy! Jeżeli marzy o zwiedzaniu Afryki to może kupić mu breloczek do kluczy w kształcie tego kontynentu? A może kufel na piwo z jakimiś szczególnymi obrazkami, w jakimś fajnym kształcie? Albo dodatkowy kabelek łączący samochód z telefonem czy sernik w kształcie samochodu?
 • Jak widać pomysły mogą się pojawić. Gorzej już z ich realizacją. Ciężko jest znaleźć tak dobrze sprecyzowany prezent w zwykłym sklepie. Warto wtedy zaglądnąć do internetu i do sklepów specjalizujących się w sprzedaży lub konkretnych produktów np. różnych kufli do piwa. Te z kolei łatwiej znaleźć w większych miastach i być może tam trzeba się udać aby wybrać produkt, ale pozostaje też poproszenie znajomych odwiedzających interesujące nas miejscowości o zakup towaru.

kufel

Co zrobić gdy wymyślimy coś aż tak nietypowego, że jest to niedostępne w ogólnej sprzedaży?

No cóż.. Nie pozostaje mi nic innego do zrobienia niż zaproponowanie stworzenia własnoręcznie pięknego dzieła :). Takie prezenty są zawsze bardzo mile widziane i budzą zachwyt wśród obdarowywanych. Świadczą też o dużym zaangażowaniu i sympatii.

Jak się do tego zabrać?
 • Z pewnością trzeba zgromadzić szereg potrzebnych przedmiotów. Może będziemy coś wycinać, sklejać, może namalujemy obraz albo coś uszyjemy? To już zależy od nas i naszych zdolności. Wybierzmy taką opcję która będzie dla nas wykonalna.
 • Może wystarczyć upieczone ciasto ładnie udekorowane albo opatrzone rysunkiem i adekwatnym napisem. Ludzie lubią rzeczy personalizowane więc dodanie jakiegoś napisu np. napisanie imienia na kubku albo frazy często wypowiadanej przez znajomego mogą mu się spodobać.
 • Możemy też łączyć różne elementy. Kupić produkt bazowy i opatrzyć go czymś ciekawym np. ulubione kwiaty miłośniczki kawy posadzić w filiżance, albo dorobić gadżety wskazujące na daną osobę pluszowemu misiowi (wygiąć drut tak aby przypominał kształtem oprawki okularów koleżanki, uszyć koszulkę ulubionego klubu sportowego kolegi albo przypiąć do ręki zabawki pędzel i płótno jak mamy do czynienia z malarzem).
 • Idąc tą drogą dedukcji uda nam się wymyślić i zorganizować dla ważnej osoby coś wyjątkowego. Wymaga to jednak dużego zaangażowania i poświęcenia więc na tego typu prezenty mogą liczyć tylko osoby najbliższe.

Ostateczną alternatywą jest poproszenie kogoś o pomoc w realizacji projektu. Bo możemy mieć super pomysł ale zdolności małe.. Gdy wśród naszych znajomych nie ma nikogo pomocnego można nawiązać współpracę z osobami zajmującymi się rękodziełem zawodowo a one z pewnością zrealizują nasze wizje.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.