Jak pogodzić dziecko i psa w domu?

dziecko i pies

Jak pogodzić dziecko i psa w domu?

Nie bez powodu uznaje się psa za najlepszego przyjaciela człowieka. A dziecko, które wychowane jest z czworonogiem, staje się bardziej obowiązkowe i wykazuje większą empatię niż rówieśnicy niemający zwierzaka w domu.

Pies, w przeciwieństwie do innych zwierząt domowych, takich jak królik, chomik czy rybki czynnie towarzyszy dziecku w jego codziennych zabawach i wykazuje opiekuńczość w stosunku do swojego małego pana. Dzieciństwo spędzone w towarzystwie psa to bardzo miłe wspomnienie, ale warto zadbać, aby i dla zwierzaka był to przyjemny okres.

Obowiązki

Rodzice często sprawują swoim pociechom psa, aby w ten sposób nauczyć je obowiązkowości. Maluch musi oswoić się ze sprzątaniem, wychodzeniem na spacer czy pomocy w zabiegach pielęgnacyjnych. Jednak nie można tego w całości powierzyć dzieciom, ponieważ konieczna jest obecność rodziców. To właśnie na ich głowie spoczywa obowiązek zadbania o to, aby smyk nie drażnił czworonoga i nie męczył go. Cztero- czy pięciolatki nie mają wyuczonego odruchu delikatności, dlatego wielokrotnie, zupełnie niechcący mogą zrobić zwierzakowi krzywdę. W szczególności kiedy chodzi o rasy małe, takie jak maltańczyki, pinczerki, pudelki miniaturowe czy chihuahua. Większe rasy, takie jak labradory, golden retriver czy owczarki niemieckie będą umiały wyzwolić się spod namolnej ręki malucha. Starszym dzieciom z powodzeniem można powierzyć opiekę nad czworonogiem, gdyż ich wyobraźnia jest już na tyle rozwinięta, że z powodzeniem odnajdują się w nowej roli.

Czego wymagać od dziecka?

  • Nie pozwalaj dziecku podchodzić do obcego psa i głaskania go.
  • Nie można biec za psem, tylko poczekać, aż sam przyjdzie.
  • Pod żadnym pozorem nie można bić czworonoga, szarpać smyczy czy krzyczeć na niego. Wówczas nawet najłagodniejsze zwierzę może zbuntować się i zareagować agresją.
  • Nie patrzymy psu prosto w oczy.
  • Nie przeszkadzamy, gdy je albo śpi.

Rodzicu, pamiętaj!

  • Nie zostawiaj dziecka samego z psem.
  • Nie pozwalaj, aby smyk źle obchodził się ze zwierzakiem. I nie jest tu usprawiedliwieniem wiek dziecka i jego nieumiejętność rozumienia.
  • Pokaż szkrabowi, jak głaskać zwierzę. Nigdy nie krzycz na czworonoga w towarzystwie dziecka, bo ono będzie powtarzać nasze zachowanie.

Jaka rasa?

Dla ruchliwego, żywiołowego, pełnego energii dziecka najlepszy będzie bokser, sznaucer olbrzymi, średni albo miniaturowy, labrador, golden retriever, owczarek niemiecki, syberian husky, alaskan malamute.

Z kolei dla bardziej statecznego malucha, mało ruchliwego najlepszy będzie dog niemiecki, szpic wilczy, owczarek szetlandzki, buldog francuski, szpic miniaturowy, maltańczyk, hawańczyk czy pinczerek.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.