Jak legalnie ściągać z Internetu?

Prawo autorskie ma chronić twórców i wydawców, ale nie pozostaje wolne od luk, dzięki którym można je nieco obejść.

Najpopularniejszym sposobem jest tzw. dozwolony użytek prywatny, który jest opisany w dokumencie.

Zapłata za oglądanie filmów w sieci

Nie zawsze ponoszenie kosztów za oglądanie seriali w Internecie jest równoznaczne z niełamaniem prawa. Są serwisy, które oferują internautom dostęp do seriali po uiszczeniu abonamentu miesięcznego czy rocznego. Jeden z bardzo popularnych serwisów ma kilkadziesiąt tysięcy pozycji z polskimi napisami i polskim lektorem, jak również posiada w swojej ofercie seriale amerykańskie, wszystkie wrzucone przez użytkowników Internetu, oczywiście bez wiedzy twórców czy właścicieli praw autorskich. Dlatego jak ognia należy wystrzegać się takich stron, w których znajduje się zapis, że serwis nie bierze odpowiedzialności za treści w nim umieszczone. Stąd nie tak łatwo jest odróżnić legalną stronę od tej pirackiej. Dlatego należy korzystać tylko ze sprawdzonych stron, takich jak Ipla, Iplex, Kinoplex.

Ściąganie płyt ze strony internetowej

Legalnie można ściągnąć płytę ze strony internetowej i dodatkowo zrobić jej kopię i pożyczyć znajomym. Niektóre serwisy posiadają opcję ściągnięcia pliku przy jednoczesnym udostępnieniu go innym. Jednak zanim to zrobisz, zapoznaj się z regulaminem danego portalu. W tym przypadku również zwróć uwagę, czy nie znajdują się zapisy w stylu „właściciel serwisu nie bierze odpowiedzialności za treści w nim umieszczone”. Jeśli coś takiego znajdziesz, lepiej poszukaj innego portalu. Jednak nie można udostępniać płyty na swojej stronie internetowej, wówczas jest to traktowane jako rozpowszechnianie.

Kara za rozpowszechnianie

Jak mówi art.116 prawa autorskiego, za rozpowszechnianie grozi grzywna i pozbawienie wolności do dwóch lat. Gdy zamierzeniem było uzyskanie korzyści majątkowych, wówczas wydłużony ten okres zostaje do lat trzech. A gdy stanowi to źródło dochodu, wówczas użytkownikowi grozi kara nawet pięciu lat pozbawienia wolności. Gdy udowodnimy, że nasze zachowanie było nieumyślne, wtedy kara zostanie ograniczona do jednego roku. Wszelkie wyroki, które zapadają w tych sprawach, są przeważnie w zawieszeniu.

Pobieranie programów komputerowych

Żadnych gier, pakietu Office czy Windowsa nie można pobierać legalnie. Ustawa jasno to precyzuje mówiąc, że wszelkie programy komputerowe nie podlegają dozwolonemu użytkowi osobistemu. Chyba że pliki zostały umieszczone przez firmę albo twórców. Tak dzieje się w przypadku akcji promocyjnych legalnych dystrybutorów czy oprogramowania open source czy programów typu freeware lub shareware.

3/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.