Jak degustować wino?

Picie wina jest prawdziwą sztuką. Jak powiedział kiedyś król Edward VII „Wino nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi”. Sprawdź jak degustować ten wyjątkowy trunek.

Kieliszek musi być właściwie dobrany do degustowanego wina. Kieliszek napełnia się do miejsca, gdzie jest najszerszy. Pijąc wino kieliszek trzymamy za nóżkę, a nie całą dłonią, takie picie wina chroni przed jego ogrzewaniem.

Zanim zaczniemy pić wino delikatnie przechylamy i okręcamy kieliszek wokół osi, co pozwoli nam poznać konsystencję wina, które nie może zbyt długo pozostawać na ściankach. Jeśli podniesiemy kieliszek w stronę światła zauważymy barwę wina.

Delikatnie wąchając wino zastanawiamy się, z czym kojarzy nam się zapach. Następnie lekko zakręćmy kieliszkiem i znów powąchajmy wino. To pozwoli nam porównać zapach.

Dopiero po wszystkich wymienionych wyżej czynnościach przystępujemy do spróbowania naszego wina. Biorąc pierwszy łyk przetrzymajmy wino przez chwilkę w ustach, dzięki czemu głębiej je posmakujemy.

Jeśli degustujemy kolejne wino powinniśmy przepłukać usta wodą, aby dobrze rozpoznać kolejne smaki.

Jak degustować wino – wideo porady

Dobór kieliszków do wina i jego degustacja

https://www.youtube.com/watch?v=iXOzM3VT_SA

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.