Jak przechowywać wino?

Jeśli chcesz zacząć przechowywać wino, wystarczy, że będziesz stosować się do pewnych wskazówek. Wcale nie musisz mieć piwniczki, aby twoje wino zachowało swoje walory. Sprawdź jak należy właściwie przechowywać wina.

Wino najlepiej przechowywać w stałej temperaturze, około 10-13 stopni C. Zmiana temperatury wpływa negatywnie na korek, gdyż podczas tych wahań powiększa się on lub kurczy, przez co wino nie jest szczelnie zamknięte. Temperatura przechowywania wina może być nieco wyższa, ale najważniejsza, by jej zmiany nie były duże i gwałtowne.

Wino powinno leżakować w miejscu, gdzie jest dobra wilgotność (ok. 70%) i dobra wentylacja. Suche powietrze sprawia, że korek wysycha, a wino wyparowuje. Z kolei zbyt duża wilgotność powietrza spowoduje spleśnienie korka oraz etykiet.

Wino powinno leżakować, czyli znajdować się w pozycji poziomej, tak aby korek był w stałym kontakcie z winem i nie wysechł.

Wino musi leżeć z dala od miejsc, gdzie może przez korek chłonąć różne zapachy. Dlatego pod żadnym pozorem nie trzymamy go, np. blisko chemikaliów czy w kuchni. Wino, do którego dotrą różne zapachy może znacznie zmienić swój smak i po prostu stać się niedobre.

Wino powinno znajdować się w miejscu zacienionym, gdyż światło powoduje jego szybsze dojrzewanie i produkowanie się związków siarki.

Wino nie może być też narażone na różne wstrząsy.

 

Jak przechowywać wino – wideo porady

Wskazówki jak przechowywać wino

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.