Jak osłodzić wino?

O tym, jak smakuje wino – nieważne, czy domowe, czy sklepowe, z znacznym stopniu decyduje cukier. W zależności od tego, ile znajduje się go w danym trunku, wina dzieli się więc na kilka rodzajów. Są to więc wina wytrawne, zawierające 0-15 g cukrów na litr i 9-11% obj. alkoholu,

  • wina półwytrawne, zawierające 15-30 g cukrów na litr i 10-12% obj. alkoholu,
  • wina półsłodkie, zawierające 30-60 g cukrów na litr i 11-13% obj. alkoholu,
  • wina słodkie, zawierające 60-100 g cukrów na litr i 12-14% obj. alkoholu,
  • wina bardzo słodkie, zawierające powyżej 100 g cukrów na litr i 13-18% obj. alkoholu.

Jak prawidłowo osłodzić wino – podpowiadamy poniżej.

Proces przygotowywania domowego wina jest wieloetapowy i dużo rzeczy, jakie musimy zrobić, zależy od tego, jakie owoce wybierzemy do jego produkcji. Generalnie postępowanie jest następujące – z umytych i osączonych owoców wyciskamy tzw. moszcz, używając w tym celu sokowirówki lub maszynki ręcznej, potem zalewamy powstałe wytłoki gorącą wodą, odciskamy po upływie kilku godzin, a otrzymany w ten sposób płyn wlewamy do poprzednio otrzymanego moszczu.

Kolejnym krokiem jest doprawienie moszczu – i tutaj właśnie w grę wchodzi jego prawidłowe dosładzanie, a także ograniczenie ilości kwasu przez rozcieńczenie go wodą. My skupimy się na dosładzaniu wina.

Przyszłe wino, a raczej moszcz, z którego ono dopiero powstanie, dosładza się, aby w wyniku fermentacji mogła w nim powstać do-stateczna ilość alkoholu. Należy to robić prawidłowo, pamiętając o tym, że im więcej alkoholu powinno zawierać wino, tym więcej cukru powinniśmy dosypać. Powinniśmy dodawać cukier w postaci syropu, przygotowanego z cukru oraz gorącej wody. Przygotowując syrop, trzeba trzymać się zasady, iż 1 kg cukru rozpuszczony w wodzie zwiększa jej objętość o 0,6 l, stąd aby zrobić 5 l syropu z 5 kg cukru, powinniśmy przygotować 2,1 litra wody. Podgrzewamy ją do temperatury około 80 stopni Celsjusza i w tym czasie wsypujemy cukier powoli, doprowadzając go potem do wrzenia i gotując około 10 minut. Po ostygnięciu część cukru może osiąść na dnie, dlatego zanim dolejemy go wina, możemy go podgrzać.

Poniższa tabela przedstawia, ile cukru należy dodać do wina w przypadku różnych owoców i oczekiwanego stężenia alkoholu.

ile cukru do wina

 Źródło tabeli: http://pl.scribd.com/doc/9734640/Wina-Domowe

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.