Begonia królewska to gatunek o wielokolorowych liściach, u niektórych odmian pokrytych włoskami i kolorowymi plamkami, np. u odmiany „Tiger”. Co ciekawe, kwiaty zebrane w kwiatostany nie są tak dekoracyjne jak liście.
W dobrych warunkach żyje wiele lat. Jest bardzo wrażliwa na suche powietrze w mieszkaniu, dlatego trzeba pamiętać by zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.
Stanowisko: półcieniste, najlepsze są północne okna.
Temperatura: zimą 15-20°C, latem możliwie jak najchłodniej.
Podlewanie begonii
W okresie wzrostu od lutego do września begonię należy podlewać obficie. Podłoże w doniczce powinno być zawsze wilgotne, jesienią i zimą podlewać nieco mniej, lecz nigdy nie przesuszać ziemi. Spryskiwanie rośliny może powodować plamy na liściach, wilgotność powietrza trzeba więc zwiększać innymi sposobami, np. ustawiając doniczkę w kuwecie z zawsze wilgotnym torfem, mchem lub na kilku kamyczkach na tacy z wodą.
Nawożenie begonii
Begonie należy nawozić od końca lutego do sierpnia co 2 tygodnie słabym roztworem nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.
Przesadzanie begonii
Jeśli doniczka jest za mała, najlepiej begonię przesadzać w lutym. Doniczki powinny być płaskie i szerokie, z drenażem na dnie. Podłoże składa się z ziemi kompostowej lub liściowej i torfu z dodatkiem drobnych
w węgla drzewnego.
Rozmnażanie begonii
Begonię rozmnaża się przez ukorzenianie liści płasko ułożonych na powierzchni ziemi w doniczce, pod przykryciem z folii, w bardzo ciepłym miejscu.
Szkodniki i choroby begonii
Begonię należy hodować w zbyt suchych pomieszczeniach liście zasychają, zwijają się i opadają, roślina bywa wówczas porażana przez wciornastki, które można zmywać z dolnej strony liści watką zmoczoną w wodzie z szarym mydłem i denaturatem (łyżka szarego mydła i łyżeczka denaturatu na litr wody).