Jak uprawiać męczennicę cielistą?

Męczennica cielista, czyli Passiflora incarnata, to roślina pożądana przez wszystkich miłośników roślin, zwłaszcza tych niebanalnych, egzotycznych i wspaniale prezentujących się pnączy.

A są one naprawdę imponujące – białe lub różowe o odcieniu łososiowym, przy czym często posiadają pasma innych kolorów, a ponadto kwiaty te są duże – mają wielkość od 7 do 9 centymetrów. Jeśli roślina jest dobrze pielęgnowana, kwitnie bardzo obficie.

Uprawa męczennicy cielistej 

Ten gatunek męczennicy jest u nas uprawiany rzadko, ponieważ potrzebuje specjalnej dbałości, dlatego na pewno nie jest to roślina przeznaczona dla osób mało cierpliwych i takich, które nie za dobrze znają się na ogrodnictwie, łatwo ją bowiem zniszczyć.

Raczej nie da się jej uprawiać w mieszkaniu, najlepiej zdecydować się na hodowlę w szklarni. Jeśli przyjdzie nam do głowy, by trzymać ją na zewnątrz, na okres zimy będziemy musieli dokładnie okryć ją gałęziami świerkowymi albo słomą, tworząc chochoła jakie zwykle okrywają krzewy róż.

meczennica-uprawa

Ta męczennica wprawdzie jest bardziej odporna na mróz niż inne gatunki, jednak jej pędy nadziemne często obumierają w czasie zimy, zaś wiosną roślina odbija od korzeni, przez co jej wygląd nie jest bardzo imponujący.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.