Dzbanecznik to tropikalna roślina owadożerna, którą niezwykle trudno jest pielęgnować w mieszkaniu, ponieważ posiada duże wymagania odnośnie do ciepła oraz wilgotności. Ze względu na duże wymagania ciepła i wilgotności najlepiej ją uprawia w szklarenkach, klimatyzowanych oknach kwiatowych i ciepłych szklarniach.
Jest to epifit, czyli roślina rosnąca na korze drzew, sadzi się więc ją do płaskich, ażurowych, wiszących naczyń lub na odwróconej do góry dnem doniczce, owiniętej mchem torfowym.
- Stanowisko dla dzbanecznika
Dzbanecznik wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione.
- Temperatura dla dzbanecznika
Temperatura dla dzbanecznika powinna wynosić około 30°C, nigdy poniżej 20°C.
- Podlewanie dla dzbanecznika
Dzbanecznik należy podlewać bardzo regularnie – jego podłoże musi być zawsze wilgotne. Niezbędna jest także wysoka wilgotność powietrza, stąd wskazane jest umieszczenie pod rośliną kuwety z wodą lub wilgotnym mchem.
- Nawożenie dzbanecznika
Dzbanecznik należy nawozić wiosną oraz latem co 4 tygodnie bardzo słabym roztworem gnojówki albo specjalnie dla niego przygotowanym nawozem.
- Przesadzanie dzbanecznika
Dzbanecznik przesadza się jedynie wówczas, gdy doniczka, w której rośnie, staje się zbyt mała; podłożem może być na przykład mech torfowiec z dodatkiem torfu i pociętych korzeni paproci.
- Rozmnażanie dzbanecznika
Dzbanecznik rozmnażamy zimą przez sadzonki ścinane z wierzchołków pędów, które ukorzeniamy w takim samym podłożu, w którym rosną starsze rośliny, w temperaturze około 32°C.
- Szkodniki i choroby atakujące dzbanecznik
Dzbanecznik jest rośliną bardzo wrażliwą. Dlatego jeżeli pojawią się choroby czy szkodniki, trudno ją uratować. Zamieranie liści i całych roślin jest najczęściej spowodowane niedostatecznie „tropikalnymi” warunkami uprawy.