Jak dbać o granat?

Granat doniczkowy to roślina, która może być w karłowatej formie uprawiana w naszych domach. Nie liczmy jednak na to, że wyda piękne, jadalne owoce. Pojawią się jedynie ich miniaturki.

Właściwie pielęgnowany jest rośliną długowieczną. Jeżeli chcemy, aby roślina pięknie się rozkrzewiała, wczesną wiosną powinniśmy przycinać jej pędy.

 

Granat – jak o niego dbać?

  • Stanowisko dla granatu

Latem roślina wymaga stanowiska raczej słonecznego, osłoniętego od wiatru, najlepiej w ogrodzie. Zimą potrzebne jej będzie z kolei stanowisko jasne, np. na werandzie lub południowym oknie.

  • Temperatura dla granatu

W zimie, kiedy roślina przebywa w stanie spoczynku, wymaga temperatur niższych, około 8-10°C. Latem optymalna dla niej będzie zaś temperatura pokojowa.

granta

  • Podlewanie  granatu

Latem podlewajmy drzewko raczej umiarkowane, jesienią bardzo oszczędne. Dzięki temu będzie ono mogło zrzucić liście i przejść w stan spoczynku. Od lutego znowu zacznijmy podlewać je obficiej. Roślina ta nie znosi zalewania podłoża w doniczce, dlatego należy unikać takiego postępowania.

  • Nawożenie granatu

Roślina ta wymaga nawożenia od lutego do września, najlepiej  co 2 tygodnie, przy użyciu roztworu nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.

  • Przesadzanie granatu

Granaty przesadzamy co roku, na przedwiośniu. Przygotowujemy dość ciężkie podłoże, złożone z ziemi darniowej, liściowej oraz piasku (2:2:1). Rośliny sadzimy w sporych rozmiarów donicach, najlepiej ceramicznych albo drewnianych.

  • Rozmnażanie granatu

Aby rozmnożyć tę roślinę, odrywamy w czerwcu półzdrewniałe sadzonki razem z piętką, a następnie umieszczamy je w mieszaninie torfu z piaskiem. Powinny się one ukorzenić po około 6 tygodniach. Granaty możemy także rozmnażać z nasion, jednak poszczególne egzemplarze będą się różnić miedzy sobą, zwykle silnie rosną i nie zawsze kwitną.

granat

  • Szkodniki i choroby, które atakują granat

Roślina ta często jest atakowana przez dość trudnego do zwalczenia mączlika szklarniowego, czyli tzw. białą muszkę. Aby się go pozbyć, z reguły stosuje się opryskiwanie oraz podlewanie drzewka małymi porcjami wywaru tytoniowego, który sporządzamy, gotując wywar z jednego papierosa przez około 15 minut.

3.8/5 - (6 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.