Jak dbać o powojniki?

To bardzo znane wielu osobom pnącze cieszy się od lat dużą popularnością. I choć jest dość wymagające w uprawie, to jednak zdobi nasz ogród przez całe lato.

Powojnikiem nazywamy bylinę lub krzew pnący. Nadają się na małe, jak i duże przestrzenie. Są też i takie odmiany, które hodować można na balkonach, ponieważ nie zajmują dużego obszaru. Gdy pną się po podporach i pergolach, wyglądają jak piękna, kolorowa zasłona.

Co lubią powojniki?

Powojniki cieszą nasz oczy pięknymi kwiatami począwszy od wiosny, aż do jesieni. Najlepiej czują się w jasnych, wolnych od wiatru kącikach. Do intensywnego wzrostu i kwitnienia potrzebują słońca. Gdy dostarczamy im odpowiednią ilość światła, wówczas wypuszczają pąki. Mówi się, że niezależnie od gatunku powojniki lubią mieć „ głowę w słońcu, a stopy w cieniu”. Dlatego optymalnie jest rozłożyć wokół rośliny ściółkę, która będzie stanowić dla jej korzeni ochronę przed zbytnią temperaturą. Błędem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie korzenie powojnika ulegną przesuszeniu, aczkolwiek trzeba mieć również na uwadze fakt, że nadmierna ilość wody również szkodzi.

Jeśli powojniki porastają na ciężkiej glebie, która wykazuje się właściwościami magazynowania wody, wówczas naszym zadaniem jest wykonanie drenażu. Najlepsze do uprawy tejże rośliny są gleby żyzne, próchnicze i wilgotne, które świetnie przepuszczają wodę. Dobrze jest, gdy odczyn gleby jest zasadowy albo lekko kwaśny.

powojniki

Jak sadzić powojniki?

Krzewy powojnika można przesadzać podczas sezonu wegetacyjnego, a więc od wiosny do jesieni również. Uprzednio należy zanurzyć w wodzie pojemnik z rośliną na 15 minut w wodzie – aby nasiąkło. Potem delikatnie należy wyciągnąć ją, uważając na to, aby nie rozsypała się bryła korzeniowa. Następnie wsadzamy na tej samej głębokości, na której rosła w pojemniku.

Woda i nawóz dla powojników

Należy pamiętać, że w uprawie powojników ważne jest przestrzeganie zasady, która mówi, że podlewamy rzadko, ale obficie. Od drugiego roku po posadzeniu trzeba rośliny dokarmiać. W tym celu sprawdzą się preparaty o wolniejszym trybie działania. Pierwszy raz nawozu można użyć w okresie wiosennym, najlepiej na początku wiosny, jeszcze zanim powojnik wypuści swoje pierwsze pączki. Po raz kolejny czynność powtarzamy latem. Nawozy stałe, typu kompost, stosujemy cały czas aż do końca kwitnienia. Wówczas zapasy substancji pokarmowych pozostaną w glebie do następnej wiosny.

Ważne!

Jeśli masz w domu dzieci, koniecznie musisz przestrzec je przed sokiem, liśćmi, kwiatami i owocami powojnika, ponieważ zawarte są w tych częściach toksyczne substancje.

powojnik

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.