Jak dbać o palmę kokosową?

Palmę kokosową (Cocos nucifera), która w tropikalnych krajach rośnie na wybrzeżach i osiąga 20-30 m wysokości, możemy także hodować w domu. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z jej wymaganiami.

Palma potrzebuje bowiem bardzo dużej wilgotności powietrza. Ponieważ w mieszkaniu trudno spełnić ten warunek, często zdarza się, że roślina traci ładny wygląd.

 

Wskazówki, jak dbać o palmę kokosową 

Stanowisko dla palmy kokosowej

słoneczne.

Temperatura optymalna dla palmy kokosowej

Palma kokosowa wiosną i latem wymaga temperatury 22°C, jesienią i zimą zaś – 20°C.

Podlewanie palmy kokosowej

Palma kokosowa lubi wilgotne podłoże, dlatego należy podlewać ją dość obficie – bryła korzeniowa zawsze powinna być lekko wilgotna. Niezbędne jest także częste spryskiwanie liści lub ustawienie doniczki na kamykach ułożonych na tacy z wodą.

palma-jak-o-nia-dbac

Nawożenie palmy kokosowej

Palmę kokosową należy nawozić od kwietnia do sierpnia co 2-3 tygodnie niewielkimi dawkami silnie rozcieńczonego nawozu dla roślin doniczkowych.

Przesadzanie palmy kokosowej

Palmę kokosową najlepiej przesadzać na wiosnę, ale jeśli korzenie nie mieszczą się w doniczce, przesadza się do większej bez względu na porę roku. Ziemia powinna składać się z ziemi darniowej z domieszką piasku i torfu.

Rozmnażanie palmy kokosowej

Rozmnażanie palmy kokosowej w warunkach domowych jest niemożliwe, natomiast w szklarni rozmnaża się ją przez wysiew nasion (czyli orzechów kokosowych). W czasie przesadzania i przy ukorzenianiu się orzechów wymagana jest stała temperatura 24°C i bardzo wysoka wilgotność powietrza.

Szkodniki i choroby palmy kokosowej

Palma kokosowa hodowana w zbyt suchych pomieszczeniach może często padać ofiarą przędziorków, które należy dokładnie zmywać, zwłaszcza ze spodniej strony liści, płatkiem kosmetycznym zwilżonym na przykład w roztworze denaturatu i szarego mydła (łyżeczka denaturatu i łyżka szarego mydła na 1 l wody). Jeśli kilkakrotne mycie nie poskutkuje, można opryskać roślinę preparatem KARATE. Zasychanie końców liści jest spowodowane zbyt suchym powietrzem. Gnicie lub pleśnienie „orzecha” to skutek zbyt obfitego podlewania w za zimnym pomieszczeniu. Roślina wówczas zamiera.

jak-dbac-o-palme-kokosowa

4/5 - (41 votes)

Tagi:

  • palma kokosowa
  • palma kokosowa w doniczce

2 komentarze

  1. kuba 16 listopada 2013
  2. Dawid 18 maja 2015

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.