Jak hodować filodendron?

Filodendron pnący to długowieczna pnąca roślina o sercowatych liściach oraz długich pędach. Z czasem traci dolne liście i wymaga odmłodzenia. Ma niewielkie wymagania, dzięki czemu często wybieramy go jako roślinę do naszego domu.

W jaki sposób dbać o filodendron, aby rósł zdrowo i przez lata, podpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 

Wskazówki, jak dbać o filodendron

Stanowisko dla filodendronu 

Filodendron będzie ładnie rósł, jeżeli wybierzemy dla niego stanowisko półcieniste lub jasne, raczej mało nasłonecznione.

Temperatura

Filodendron przez cały rok wymaga temperatury pokojowej (18-20°C). Warto też pamiętać, że źle znosi niską temperaturę podłoża, toteż nie powinien stać np. na zimnym parapecie okna.

Podlewanie filodendronu 

Wiosną i latem należy go podlewać obficie, z kolei jesienią i zimą umiarkowanie. Polecane jest także częste spryskiwanie liści filodendronu, choć dość dobrze znosi on też suche powietrze.

filodendron-jak-o-niego-dbac

Nawożenie filodendronu 

Wiosną i latem należy nawozić filodendron co 2 tygodnie nawozami mineralnymi dla roślin doniczkowych.

Przesadzanie filodendronu 

Filodendron należy przesadzać wiosną, głównie wówczas, gdy roślina nie mieści się w doniczce. Podłoże powinno być przepuszczalne, np. mieszanka ziemi liściowej, darniowej i piasku.

Rozmnażanie filodendronu 

Filodendron rozmnażamy wiosną przez sadzonki pędowo-pąkowe z jednym liściem, które ukorzeniają się bardzo łatwo w doniczce. Podłoże jak dla starszych roślin. Do doniczki wtykamy po 5 lub więcej sadzonek, żeby uzyskać kilka pędów.

Szkodniki i choroby atakujące filodendron

Filodendron jest rośliną wyjątkowo odporną na szkodniki czy choroby, zdarzają się czasem przędziorki lub wciornastki, które łatwo zmywa się z gładkich liści. Zasychanie końców liści jest natomiast wynikiem przesuszania podłoża lub zbyt niskiej wilgotności powietrza.

filodendfon

Oceń

One Response

  1. Daniel 19 kwietnia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.