Jak bezpiecznie usunąć pliki z komputera lub nośnika danych?

Jak bezpiecznie usunąć pliki?

Komputery i internet zrewolucjonizowały nasze życie. Dzięki nim, aby wysłać wiadomość, nie musimy iść na pocztę, wystarczy, że napiszemy e-maila, nie musimy pisać dokumentów ręcznie, tylko w edytorach tekstu, często w oparciu o gotowe wzory, mamy szybszy dostęp do informacji, możemy łatwiej komunikować się ze znajomymi, z całym światem.

Niestety, po większości z naszych działań w komputerze pozostaje ślad w postaci zapisanych gdzieś danych, nawet jeżeli usuniemy dany plik do kosza. Dodatkowo łatwo jest szpiegować rozmowy na GG czy podsłuchiwać rozmowy za pośrednictwem np. Skype’a. Stąd korzystając z komputera, zawsze należy zachować rozwagę. Poniżej radzimy, w jaki sposób bezpiecznie usunąć pliki. Zapraszamy do lektury!

Wskazówki, jak bezpiecznie usunąć pliki

Największe zagrożenie dla naszej prywatności stanowi fakt, że używamy obecnie nośników danych wielokrotnego użytku, na których po skasowaniu często zapisujemy nowe pliki, żyjąc w przekonaniu, że te poprzednie skasowaliśmy. Faktycznie, nie są one dostępne fizycznie, natomiast posiadając pewne umiejętności odszyfrowywania, łatwiej lub z pewnymi problemami, ale bylibyśmy w stanie znowu do nich dotrzeć. Gorzej, że dotrzeć do nich w taki sam sposób może także osoba niepowołana…

Aby więc w miarę bezpiecznie usunąć pliki, najlepiej postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Kasujemy pliki, które nie są nam już potrzebne.
  2. Opróżniamy kosz.
  3. Kasujemy wszystkie pliki tymczasowe.
  4. Reorganizujemy dane na dysku, używając programu do defragmentacji dysku.
  5. Używamy programu do nadpisania wolnych miejsc (także slack space).
  6. Ponownie reorganizujemy dane na dysku.
  7. Na koniec uruchamiamy program, który usunie dane z plików wymiany.

Stuprocentową pewność odnośnie do tego, że dany plik został zupełnie usunięty, dałoby nam dopiero wyrzucenie danego nośnika danych do śmieci (po uprzednim jego zniszczeniu), jednak z reguły nadal chcemy go używać, także, jeżeli zależy nam na tym, aby usunięte przez nas pliki były niemożliwe do odszyfrowania, najlepiej zrobimy, jeżeli będziemy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami.

Powodzenia!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.