Jak przetrwać kryzys wieku średniego u mężczyzny?

Kryzys wieku średniego to trudny okres dla każdego mężczyzny. To właśnie w tym momencie życie toczy się dalej, a młodość odchodzi. Dlatego wielu panom tak ciężko się z tym pogodzić.

Według statystyk, co drugi mężczyzna w średnim wieku jest mierzony kryzysem. Jednych dopada po ukończeniu czterdziestki, innych nawet dziesięć lat później. Wtedy to także przychodzi czas na postawienie sobie ważnych pytań: co zrobiłem, co osiągnąłem, jak wyglądało(wygląda) moje życie.  Wielu z nich uświadamia sobie fakt, że z pewnością nie spełnią wszystkich swoich marzeń. Wtedy także zaczyna szukać czegoś na pocieszenie. Może zmienić swój styl, jak również zacząć uganiać się za dużo młodszymi pannami. Wiele kobiet widząc, co dzieje się z ich małżonkiem łapie się za głowę i zaczyna stawiać sprawę na ostrzu noża. Jednak psychologowie twierdzą, że nie warto niszczyć wielu lat małżeństwa tylko dlatego, że mąż nie potrafi pogodzić się z przemijającą swoją młodością. To, co może zrobić małżonka, to zaakceptować jego kryzys i rozsądnie postępować. Negocjacjami często więcej można załatwić niż zakazywaniem i nakazywaniem.

para2

Brunetki, blondynki, ja wszystkie Was dziewczynki…

Adoracja kobiet jest częstym zjawiskiem u mężczyzn w średnim wieku. Ich „ofiarami” najczęściej są młode i atrakcyjne dziewczyny. Wtedy sprawdza, czy budzi jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie u płci przeciwnej. A gdy tylko druga strona odpowie na zaloty, facet dowartościowuje się, jednocześnie upewniając się, że jeszcze jest atrakcyjny. A im większego niezrozumienia i niedocenienia doświadcza w domu, tym większa jest jego pokusa. Jeśli widzisz, że małżonek adoruje inne kobiety, postaraj się zachować stoicki spokój. Mało tego, nie przejmuj się tym. To miłe dla niego, jeśli jakaś kobiet uśmiechnie się czy odpowie na jego zaloty, wtedy jego szara rzeczywistość nabiera kolorów, ale to nie znaczy, że przestał Cię kochać. Jednak, gdy mężczyzna w Twojej obecności uwodzi inne panie, stanowczo okaż mu swoje niezadowolenie. Powiedz: „jakbyś się czuł, gdybym to ja w Twojej obecności flirtowała z innymi mężczyznami?” Zastanów się, co mogłabyś zmienić w swoim wyglądzie, aby być dla niego jeszcze bardziej atrakcyjną? Często się zdarza, że zalatane kobiety w natłoku codziennych obowiązków zapominają o pielęgnowaniu swojej kobiecości, przez co mężczyzna przechodzący kryzys wieku średniego jeszcze chętniej będzie uganiać się za dziewczynami. Przestań ciągle snuć domysły o zdradach. To, że zmienił swój styl, bardziej dba o siebie nie oznacza od razu, że ma kochankę na boku. Pomyśl o zapisaniu się na kurs, warsztaty czy inne, ciekawe zajęcia. W ten sposób staniesz się nie tylko dla niego bardziej ciekawsza, ale i Ty sama poczujesz się pewniejsza siebie.

Gdy zrobił się rozrzutny

Mężczyźni, którzy przechodzą kryzys wieku średniego często dopuszczają się szaleństw finansowych. Kupują ubrania, drogie perfumy czy gadżety. Wielokrotnie pojawiają się u nich nowe pasje, które chcą realizować, stąd np. kupno motocyklu czy żaglówki. Mogą również poświęcić się swojemu dawnemu hobby, którego zaprzestali ze względu na dom i dzieci. Zamiast wyśmiewać się z jego nowego stylu, który Twoim zdaniem wcale do niego nie pasuje, spróbuj pomóc mu odnaleźć się w innym sposobie ubierania. Staraj się być obiektywna. Pomyśl, ile czasu to Ty stoisz przed lustrem, starając się wyglądasz atrakcyjnie. Ile pieniędzy wydajesz na ubrania i kosmetyki. Twój mąż zrozumiał to dopiero teraz i boi się starzenia, tak samo jak i Ty. Jeśli Twój partner zaczyna wydawać wasze wspólne pieniądze nie uzgadniając wydatków z tobą – reaguj błyskawicznie. Uświadom mu, że nie pozwolisz, aby przepuszczał wasze ciężko zarobione pieniądza na błahe gadżety, podczas gdy można by je przeznaczyć na zapewnienie przyszłości dzieciom. Poświęca Ci za mało czasu? Czujesz się samotna i nieszczęśliwa? Powiedz mu, że bardzo Ci go brakuje i chcesz, aby choć jeden weekend w całości poświęcił Tobie. Poszukaj w Internecie czy też wśród zaufanych koleżanek informacji, jak radzili sobie inni mężczyźni, którzy na swojej skórze doświadczali kryzysu wieku średniego.

Smutny i apatyczny

Jest grupa mężczyzn, którzy swój kryzys przechodzą w kąciku, na smutno, nieco depresyjnie. Ich zdaniem życie się już skończyło i nic nie ma sensu. Postaraj się nie lekceważyć jego nastrojów, rozmawiajcie ze sobą jak najczęściej. Niech ma poczucie, że nie jest sam, że ma w Tobie wsparcie. Może się zdarzyć, że przyczyną takiego zachowania może być nieumiejętność radzenia sobie z emocjami, gdzie ukojenie przynoszą różnego rodzaju nałogi. Nie tylko o alkoholizmie tu mowa, ale również o hazardzie, romansach czy pracoholizmie. Dlatego warto przedyskutować problem u specjalisty, który pomoże zrozumieć własne lęki i obawy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.