Jak poradzić sobie z małżeńskim kryzysem?

W każdym małżeństwie zdarzają się chwile lepsze i gorsze. Nie ma chyba takiego związku, z w którym nie było kłótni, zgrzytów czy cichych dni. Tego nie da się uniknąć. Zwłaszcza, kiedy dużo przebywamy ze sobą i każde z nas ma odmienny charakter i osobowość.

Przyczynami kryzysów w związku są różne czynniki. Może to być monotonia, brak lojalności czy też zmiany, jakie zaszły w małżeństwie. Są też osoby, według których każda para przechodzi przez takie same etapy, a kryzys jest tylko częścią nich.

klotnia2

Pierwsze dwa lata w związku

Okres dwóch pierwszych lat w związku określamy mianem wzajemnego oczarowania. W tym właśnie czasie partnerzy są w siebie tak wpatrzeni, że nie dostrzegają żadnych wad czy też negatywnych zachowań. Chcą wszędzie chodzić razem i każdą chwilę spędzać razem. Wtedy to cała reszta staje się mniej ważna, a więc w odstawkę odchodzą znajomi, rodzina czy też zainteresowania. Pragniemy się sobą nacieszyć. Uważa się, że to całkiem normalny stan dwojga zakochanych w sobie ludzi. Po pewnym czasie wszystko wróci do normy.

Związek po 2-3 latach

Po tym czasie wspólnego przebywania ze sobą przychodzi okres, w którym zaczynamy dostrzegać swoje wady. Wtedy to wzajemnie obwiniamy się za pewne sytuacje, a efektem tego jest kłótnia. Potrzeba wspólnego spędzania czasu jest już mniejsza. Wtedy to chętniej przebywamy w towarzystwie innych osób. To również normalny etap, któremu poddawany jest każdy związek. Miłość to sztuka kompromisów, gdzie od partnerów wymaga się akceptacji wad i zachowań, mając w poszanowaniu swoje osobiste potrzeby.

Dziecko

Próbą, jakiej poddawany jest każdy związek, to narodziny dziecka. Zazwyczaj to właśnie teraz przychodzi moment, w którym dochodzi do małżeńskiego kryzysu. Teraz to w jednej chwili trzeba stać się odpowiedzialnym, rozsądnym i dorosłym. Mamy teraz rodzinę, o którą musimy dbać i ona powinna być dla nas najważniejsza. A dziecko to nie tylko wspólne spacerki w słoneczny dzień czy też przebieranie w rozmaite ubranka i pozowanie do zdjęć. To także nieprzespane noc, ataki kolki czy też inne poświęcenia, co w rezultacie powoduje frustrację i zdenerwowanie. Jesteśmy zmęczeni, a przez partnera zaniedbywani. Często zamiast radości z pojawienia się nowego członka rodziny czujemy smutek i rozczarowanie. Bo dziecko zamiast jeszcze bardziej scalić związek sprawia, że małżonkowie oddalają się do siebie. To właśnie teraz najczęściej dochodzi do zdrad i flirtów na boku. Mężczyzna czuje się odtrącony i do niczego nie potrzebny. Kobieta zaś zazdrosna i rozczarowana. W związku dominują pretensje i obwinianie się za wszystko.

Aby przetrwać ten okres potrzeba wiele szczerych rozmów i podjęcie próby wzajemnego zrozumienia się. Przyszedł czas, aby zrozumieć, że nic nie będzie takie, jak kiedyś i czas przestawić się na nową rzeczywistość.

Na dorobku

Kolejny kryzys, z jakim powinni liczyć się małżonkowie przychodzi w momencie, kiedy miłość staje do rywalizacji ze sprawami finansowymi. Mężczyzna biorąc na swój kark kwestie związane z utrzymaniem rodziny zapomina o romantyczności, prawieniu komplementów czy zapewnianiu swojej partnerki o uczuciach. Staje się za to przewlekle zmęczony i przepracowany. Z kolei kobieta ma na swej głowie opiekowanie się dzieckiem i prowadzeniem domu. W jej życiu pierwsze skrzypce gra nuda i monotonia. Czuje się samotna i opuszczona.

Dlatego mimo wszystko należy zadbać o podtrzymanie temperatury uczuć w związku. Wystarczy kilka wolnych chwil, aby zjeść razem romantyczną kolację przy świecach, pójść na spacer, do kina czy teatru i mieć w ten sposób trochę czasu dla siebie.

Kryzys wieku średniego

W momencie, kiedy dzieci wyprowadzą się z domu i założą własne rodziny, a my sami osiągniemy równowagę zawodową, przychodzi czas na kolejny kryzys. Tym razem wieku średniego. Wtedy to baczniej zaczynamy zastanawiać się nad własną fizycznością i na tym, jak oddziałujemy na płeć przeciwną. Ponad wszystko staramy się sobie udowodnić, że nadal jesteśmy atrakcyjni. Potwierdzenia szukamy niestety nie u męża/żony, ale u płci przeciwnej.

Co robić, aby ustrzec się przed kryzysami w związku?

1.      Należy dbać o swój wygląd fizyczny.

2.      Starajcie się szczerze rozmawiać o swoich potrzebach.

3.      Pamiętaj, że miłość to sztuka kompromisów, na które trzeba wielokrotnie się zgadzać.

4.      Przynajmniej jeden posiłek jedzcie wspólnie.

5.      Niech każde z was ma swoje życie, pasje i zainteresowania.

6.      Snujcie plany na przyszłość.

7.      Wzbogacajcie życie erotyczne.

Zróbcie czasem sobie wolne od siebie i odpocznijcie.

Oceń

One Response

  1. Jarek 8 kwietnia 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.