Jak poradzić sobie z zazdrością?

Wielu z nas doświadczyło uczucia zazdrości. To całkiem normalne doświadczenie, które zawsze pojawia się wtedy, gdy ktoś osiąga coś w życiu, o czym my od zawsze marzyliśmy.

I zazdrość wcale nie musi być utożsamiana z czymś złym. Wielokrotnie stanowi jedną z najlepszych technik motywacyjnych do polepszenia swojego bytu. Tylko wtedy, gdy wymyka się spod kontroli, jest uważana za obsesję, która niesie za sobą nieprzyjemne skutki – psujemy relacje  z człowiekiem, na którym nam zależy, a dodatkowo tracimy pewność siebie i poczucie własnej wartości.

zazdrosc

Skąd bierze się zazdrość i jak z nią walczyć?

Przede wszystkim poznaj, jakie są przyczyny zazdrości. Zrób analizę tego doświadczenia, tylko w ten sposób będziesz mógł określić podłoże problemu. Zadaj sobie pytanie, dlaczego jesteś zazdrosny. Poznanie przyczyn takiego zachowania stanowi klucz do sukcesu.

Zanim zaczniesz zakładać czarny scenariusz, spróbuj poznać całą sytuację. Wielokrotnie to, co się dzieje, jest zupełnie odmiennie postrzegane przez zazdrośników. Dlatego jeśli małżonek nie odbiera telefonu, to nie znaczy, że od razu z kimś Cię zdradza, tylko może mieć ważne spotkanie albo zostawił telefon w samochodzie.

Gdy w życiu kieruje Tobą zazdrość, często możesz dochodzić do bardzo niesłusznych wniosków, dlatego najpierw postaraj się zebrać wszystkie niezbędne informacje. Przed określeniem faktu, zapoznaj się ze szczegółami. Oczywiście nie jest to równe z prowadzeniem dochodzenia i prowadzenia wywiadu. Chodzi jedynie o szczerą rozmowę, w której należy zadawać pytania, ale i uważnie słuchać naszego rozmówcy. I lepiej odstawić emocje na bok, bo nie od dziś wiadomo, że są złym doradcą. Gdy tylko poznasz całą sytuację, wówczas będziesz wiedzieć, jak było naprawdę, i że Twoja zazdrość absolutnie była nie na miejscu.

Zamiast zadręczać się negatywnymi emocjami, postaraj się spojrzeć na całą sytuację zupełnie z innej strony. Zazdrość może niekiedy przemienić się w coś pozytywnego i być skutecznym środkiem do motywowania. Gdy tylko spostrzeżesz, że ktoś osiągnął coś, na czym i Tobie zależy, zrobisz wszystko, aby mu dorównać albo co więcej, zdobyć jeszcze więcej. Zamiast skupiać się na innych ludziach, pomyśl, co możesz zrobić, aby zmienić swoje życie.

Zastosuj się do zasady o nieporównywaniu. To jedna z głównych przyczyn zazdrości, a to dlatego, że porównując się do kolegi czy sąsiada, uświadamiasz sobie swoją pozornie małą wartość. A przecież każdy z nas jest inny, każdy posiada wady i zalety, ma mocne i słabe strony. Całkiem normalne jest, że popełniamy błędy, któż ich nie czyni, ale najważniejsze jest to, aby wyciągać z nich wnioski. Zamiast uświadamiania sobie własnych kompleksów, skup się na tym, co masz w sobie najbardziej cennego.

Rozmowa to najskuteczniejszy środek do rozwiązania kłopotliwej sytuacji. Zamiast dusić w sobie negatywne emocje, zdecyduj się na rozmowę, nim „wybuchniesz” i zdążysz kogoś urazić.

Według najnowszych badań zazdrość najczęściej dotyka osoby o obniżonej samoocenie i te o niepewnym życiu. Zamiast użalać się nad sobą, weź się w garść – spójrz w głąb siebie i zastanów się, jakie masz zalety, a potem wykorzystaj je do osiągnięcia długo zamierzonego celu!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.