Jak poradzić sobie po stracie rodziców?

Osoby, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, jak na przykład śmierć rodziców lub rodzica, często rezygnują lub zaniedbują codzienne czynności, takie jak opieka nad rodziną czy praca. W ich przekonaniu wraz ze śmiercią bliskiej osoby ich życie również się skończyło.

Jednak nie można żyć tylko tym, co było kiedyś.

Wskazówki, jak radzić sobie ze śmiercią rodziców

pogrzeb

Musimy zacząć patrzeć w przyszłość i zrozumieć, że wszystko co się kończy, daje początek czemuś nowemu.

Zadaj sobie pytanie: czego nauczyło mnie nowe przeżycie? Co zmieniło się w moim życiu? Jaką osobą się stałem? Warto znaleźć plusy w swoim życiu i skupić się tylko na nich – przynajmniej na początku. Większość ludzi po stracie rodziców staje się bardziej wrażliwymi, empatycznymi oraz ostrożniejszymi w życiu. Każde nowe doświadczenie może nas czegoś nauczyć, na przykład docenienia tego co mamy.

Spróbuj zrobić selekcję w swoim życiu. Postaraj się pozbyć negatywnych myśli, które już niczego nie są w stanie zmienić, a wręcz przeciwnie – mogą nas powstrzymać przed rozpoczęciem wszystkiego od nowa. Tylko wtedy gdy zaczniemy myśleć w miarę pozytywnie będziemy mogli otworzyć się na przyszłość.

W życiu codziennym postaraj się skupiać na małych rzeczach i osobach, które nadal masz. Wiesz już, jak bardzo boli strata kogoś bliskiego, nie pozwól więc na stratę innych ważnych dla Ciebie osób. Pozwól im zbliżyć się do siebie, bądź dla nich ważny i rób wszystko, aby oni byli ważni dla Ciebie.

Najlepszym lekarstwem na ból jest czas – nie łudź się, że szybko dojdziesz do siebie, ale postaraj się dać sobie pomóc. Inne bliskie Ci osoby z pewnością chcą dla Ciebie dobrze i po jakimś czasie na pewno bardzo Ci pomogą, a Ty możesz docenić ich obecność zbyt późno…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.