Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Wszyscy sympatycy roślin doniczkowych wiedzą, że odpowiednio dobrane mogą zmienić w jednej chwili nieprzytulne pomieszczenie w naprawdę ciepłe, przyjemne miejsce.

Niezależnie od tego, na jakie rośliny się zdecydujemy, musimy pamiętać o ich systematycznej pielęgnacji. Jej podstawą jest systematyczne podlewanie.

 

Wskazówki, jak podlewać rośliny doniczkowe

Pamiętajmy jednak, że rośliny należy podlewać tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Lepiej nie podlewać ich według z góry ustalonego harmonogramu – w konkretne dni tygodnia, gdyż zbyt duża ilość wody sprawia, że korzenie mają za mało powietrza i może się przyczynić do ich zgnicia. Zaleca się raczej sprawdzanie wilgotności ziemi przed kolejnym podlewaniem powinna być prawie sucha. Większość roślin doniczkowych w okresie wzrostu, czyli między wiosną a jesienią wymaga podlewana do trzech razy w tygodniu, natomiast zimą do trzech razy w miesiącu.

Generalnie wszystkie rośliny można podlewać wodą z wodociągu, jednak jeżeli mamy do czynienia z rośliną wrażliwą, delikatną, najlepiej podlewać ją wodą odstałą, np. przez całą noc – tak aby ulotnił się z niej chlor i aby ogrzała się do temperatury pokojowej.

Kaktusów i roślin gruboszowatych w zimie najlepiej nie podlewać – ewentualnie troszkę podlać w sytuacji, gdy zaczynają nieco więdnąć.

Warto też pół godziny po podlewaniu sprawdzić podstawki pod doniczkami i wylać zbędną wodę. Pamiętajmy także o tym, aby w czasie podlewania nie zmoczyć liści.

rosliny-doniczkowe-jak-podlewac

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.