Jak pielęgnować surfinie?

Surfinie to rośliny, które po raz pierwszy pojawiły się w Japonii jako odmiana petunii. Można je nazwać dziećmi inżynierii genetycznej. Ich główną cechą są zwisające pędy, które mogą mieć nawet dwa metry długości.

Rośliny te są atrakcyjne wizualnie, długo kwitną – w odpowiednich warunkach nawet od maja aż do listopada, stąd nie powinna dziwić ich popularność. Nie są też zbyt trudne w uprawie, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach przy ich pielęgnacji. Garść wskazówek przedstawiamy poniżej.

Pielęgnacja surfinii

Surfinie dobrze rosną na glebie lekko kwaśnej o pH pomiędzy 5,5 a 6,5, próchnicznej i na tyle przepuszczalnej, aby bez problemu dochodziło do odpływu nadmiaru wody. Jeżeli zaopatrzymy się w sklepie w glebę uniwersalną, pamiętajmy o tym, że konieczne jest jej zakwaszenie, np. poprzez wymieszanie z korą drzew iglastych.

Surfinie lubią też słońce, stąd wybierajmy im stanowiska dobrze nasłonecznione – tylko w takich miejscach będą mogły zakwitnąć. Nie dopuszczajmy do ich przesuszenia i podlewajmy je przynajmniej raz dziennie, natomiast w dni upalne nawet dwa razy. Nie przesadzajmy jednak, gdyż nadmiar wody może przyczynić się do procesów gnilnych korzeni, a w konsekwencji do śmierci rośliny. Jeżeli chcemy, aby surfinia pięknie kwitła, nie zapominajmy o jej nawożeniu, np. odpowiednim nawozem do surfinii.

Regularnie usuwajmy też przekwitnięte kwiaty wraz z zawiązką nasiona – poprzez takie działania zapobiegamy utracie energii przez roślinę na niepotrzebne budowanie nasion.

jak-pielegnowac-surfinie

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.