Jak dbać o azalię?

Azalia (Rhododendron simsii) o pełnych białych, różowych i czerwonych kwiatach pojawia się w kwiaciarniach w listopadzie. Przeniesiona do mieszkania z centralnym ogrzewaniem szybko przekwita; lubi bowiem chłodne i wilgotne otoczenie.

Dzisiaj mamy dla was garść porad odnośnie do tego, jak dbać o azalię, aby pięknie kwitła i efektownie wyglądała. Zapraszamy do lektury!

 

Azalia – jak o nią dbać?

Stanowisko dla azalii

Azalia w czasie kwitnienia wymaga stanowiska półcienistego, latem można ją nawet wystawić do ogrodu w słoneczne miejsce.

Temperatura dla azalii

Jeżeli hodujemy azalię w mieszkaniu, najlepiej zapewnić jej temperaturę około 10-12 C.

Podlewanie azalii

Azalię należy podlewać bardzo obficie w czasie kwitnienia oraz latem, aż do końca sierpnia, potem warto jej nieco przesuszyć podłoże. Podlewajmy ją raczej wodą miękką, najlepiej wstawiając doniczkę do miski z wodą. Często zraszajmy jej liście wodą.

jak-dbac-o-azalie

Nawożenie azalii

Azalię należy nawozić od końca kwitnienia do połowy lipca co 2 tygodnie słabym roztworem nawozów mineralnych.

Przesadzanie azalii

Jeżeli chcemy przesadzać azalię, najlepiej zrobić to po kwitnieniu, co 2-3 lata. Przygotujmy w tym celu podłoże przepuszczalne, lekko kwaśne, złożone z ziemi liściowej, torfu oraz piasku.

Rozmnażanie azalii

Azalię rozmnaża się z sadzonek, jednakże warto podkreślić, iż w warunkach domowych niemożliwe jest otrzymanie ładnie kwitnących roślin.

Szkodniki i choroby atakujące azalię

Rośliny mogą być zaatakowane przez mączlika szklarniowego, wciornastki, przędziorki, które należy zwalczać poprzez podlewanie i opryskiwanie rośliny wywarem z tytoniu.

Opadanie liści spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą, zbyt suchym powietrzem i przesuszeniem podłoża. Brązowe i czarne plamy na liściach są objawem choroby grzybowej, której w warunkach domowych nie można zwalczyć.

azalia1

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.