Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska, a właściwie poinsecja nadobna, to roślina nieodzownie kojarząca się ze świętami Bożego Narodzenia. Wygląda efektownie, zwłaszcza gdy przynosimy ją do domu z kwiaciarni, nie zawsze jednak pielęgnujemy ją prawidłowo – w rezultacie liście zwijają się, żółkną, odpadają, pokrywa je szary nalot, nie pojawiają się czerwone liście…

Poniżej wskazówki, jak prawidłowo pielęgnować naszą gwiazdę, aby zachowała piękny wygląd na długo.

  1. Poinsecja lubi ciepłe, nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca o dużej wilgotności powietrza, najlepiej z dala od kaloryfera. Bardzo źle znosi przeciągi, a w czasie kwitnienia – temperaturę niższą niż 15 stopni C.
  2. Poinsecję należy podlewać raz w tygodniu, wodą, która nie zawiera chloru – najlepiej taką, która stała w naczyniu przynajmniej dwa dni przed podlaniem.
  3. W marcu należy przyciąć pędy nad trzecim pąkiem, wstawić poinsecję do ciemnego pomieszczenia i nie podlewać; w kwietniu natomiast umieścić ją w cieplejszym miejscu, nawozić i regularnie podlewać; od października roślina powinna przez 14 godzin na dobę znajdować się w ciemnym pomieszczeniu.

Pielęgnowana w przedstawiony powyżej sposób gwiazda betlejemska będzie piękna także w następnym roku, nie tylko w chwilę po zakupie.

gwiazda-betlejemska

2/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.