Jak nakryć wigilijny stół?

Wigilia, wieczór poprzedzający Boże Narodzenie, to czas, kiedy – zgodnie z tradycją – cała rodzina gromadzi się przy świątecznym stole, aby spożyć postną kolację.

Wigilijnej wieczerzy towarzyszy szereg tradycji i obyczajów, o których warto pamiętać. Dotyczą one także sposobu nakrywania wigilijnego stołu.

 

Tradycyjne nakrycie wigilijnego stołu

Stół wigilijny zgodnie ze zwyczajem nakrywany białym obrusem. Pod nim, z reguły na samym środku, umieszczamy nieco sianka, nawiązującego do miejsca narodzin Dzieciątka Jezus – czyli stajenki.

Przygotowując kolację wigilijną, musimy pamiętać o tradycyjnych potrawach i opłatku. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw – bo tyle jest miesięcy w ciągu roku, a wśród nich także wszystkie plony ziemi – aby nie zabrakło ich także w czasie następnej wieczerzy wigilijnej. Obecnie na wigilijnym stole królują karp, barszcz z uszkami, kapusta z grochem, pierogi, kutia, a także wiele innych dań, których smak pamiętamy

Zawsze też przygotowujemy o jedno więcej nakrycie – dla niespodziewanego gościa lub – w co wierzyli nasi dziadkowie i pradziadkowie – dla duchów przodków, którzy w wieczór wigilijny przychodzą na ziemię i jednoczą się ze swoimi żyjącymi krewnymi.

Postaw na funkcjonalność

Nakrywając do wieczerzy wigilijnej, musimy pamiętać też o takim nakryciu do stołu, które będzie nie tylko miłe dla oka, ale też funkcjonalne. Trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby przy stole nie panował „ścisk” – goście nie powinni sobie przeszkadzać w czasie jedzenia, trącać się łokciami itp. Warto zadbać też o to, aby gospodyni czy inna osoba przynosząca potrawy siedziała w takim miejscu, z którego będzie mogła swobodnie i nikomu nie przeszkadzając wchodzić i wychodzić z pokoju, w którym odbywa się wieczerza.

Dekoracje nie powinny przesłaniać jedzenia – są ważnym, ale nie najważniejszym elementem wigilijnego stołu. Warto zdecydować się na świąteczny stroik, wykonany np. z gałązek świerka, słomy, wstążek, świecy i bibuły, dzięki któremu wprowadzimy świąteczny nastrój, a także świece, których ciepły blask rozgrzewa serca.

Dobrze byłoby, gdyby talerze i kieliszki stanowiły komplet – dzięki temu na stole zapanuje gustowny porządek. Z reguły na wieczerzę wigilijną wyjmuje się najwystawniejsze zastawy, jakie posiada się w domu. Trzymajmy się tej tradycji, aby podkreślić wyjątkowy  charakter wigilijnej wieczerzy. Talerze i sztućce układamy zgodnie z zasadami savoir-vivre’u, które znajdziecie  

Pamiętajmy jednak, że przy świątecznym stole najważniejsza jest pełna życzliwości i radości atmosfera – niech nie zabraknie jej także w naszych sercach.

Wesołych Świąt!

jak-zrobic-stroik-swiateczny

Oceń

Tagi:

  • jak nakryć stół wigilijny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.