Jak nakrywać do stołu?

Nic tak nie cieszy oka, kiedy zasiadamy do stołu, jak estetycznie podane posiłki, a także starannie przygotowany stół, dlatego warto przestrzegać ogólnie przyjętych zasad nakrywania do stołu.

Pamiętajmy, że talerze głębokie należy stawiać na płaskich, ewentualnie wszystkie razem w stosie obok pani domu – w takiej sytuacji obok nich powinna leżeć łyżka wazowa.

Zasady układania sztućców

Nóż powinno się ułożyć blisko talerza, po prawej stronie, widelec po lewej, zębami w górę, łyżkę natomiast wgłębieniem do góry obok noża lub nad talerzem równolegle z brzegiem stołu, łyżeczkę – jako że używamy jej z reguły najpóźniej, również układamy nad talerzem, jednak bliżej jego krawędzi niż łyżkę. Nóż do ryb powinien leżeć na prawo od talerza, widelec na lewo, jeżeli zaś dysponujemy jedynie widelcami, najlepiej położyć po jednym z każdej strony talerza.

Zasady układania kieliszków i filiżanek

Kieliszki powinny stać na prawo od talerza, w sytuacji, gdy podajemy kilka sztuk szkła, należy rozmieścić je od strony prawej ku lewej według kolejności spożywania napojów. Kieliszki i kufle do piwa stawia się z reguły na podstawkach, pod inne kieliszki podstawki można przygotować, ale nie jest to konieczne. Filiżanki i spodeczki do kawy oraz herbaty powinny stać przed talerzykiem do ciasta, nieco na prawo, po prawej stronie filiżanki, na spodku, powinna leżeć łyżeczka do herbaty, widelec do ciasta kładziemy po prawej stronie talerzyka deserowego.

Pozostałe zasady nakrywania do stołu

Z reguły, jeżeli stół jest duży, konieczne jest ustawienie kilku solniczek, najlepiej takich, z których sól sypie się dziurkami – co ułatwia ich użytkowanie.

Po lewej stronie talerza można umieścić gładko złożoną lub pięknie udrapowaną serwetkę, a także przygotować dużą płócienną serwetę, którą będzie można położyć na kolanach. Po posiłku nie składamy jej, ale kładziemy obok naczynia.

Starannie nakryty stół sprawia, że posiłki o wiele lepiej smakują, i nawet niewielkie spotkanie towarzyskie potrafi przemienić w niezwykłe przyjęcie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.