Jak dbać o mamilarię?

Mamilaria to mały kaktus, pokryty brodawkami z pęczkami kolców. Jego kwiaty są w kolorze białym, czerwonym lub żółtym – zależnie od gatunku – wyrastają pomiędzy brodawkami tworząc w ten sposób wianuszek na szczycie kulistego, zgrubiałego pędu. Kwiatki pojawiają się na wiosnę, a po ich zapyleniu dojrzewają czerwone, małe owoce.

Jeśli roślina jest właściwie pielęgnowana może żyć wiele lat i wydawać wiele pędów bocznych.

 

Mamilaria – jak o nią dbać?

  • Stanowisko mamilarii

Roślina ta lubi miejsca słoneczne lub bardzo jasne.

  • Temperatura mamilarii

Wiosną i latem mamilaria preferuje temperaturę pokojową, natomiast jesienią i zimą najlepiej czuje się w temperaturze około 10 stopni C. Można ustawić ją w chłodniejszym miejscu, jednak musi być tam jasno.

  • Podlewanie mamilarii

Wiosną i latem roślinę podlewa się umiarkowanie, jesienią i zimą nie podlewa się w ogóle. Pod koniec zimy potrzebuje spryskiwania, a następnie stopniowo rozpoczyna się normalne podlewanie.

  • Nawożenie mamilarii

Mamilarię nawozi się od kwietnia do sierpnia co 3-4 tygodnie mocno rozcieńczonym nawozem mineralnym przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów.

mamilaria

  • Przesadzanie mamilarii

Jeżeli doniczka jest zbyt mała roślinę przesadza się wiosną do podłoża składającego się z ziemi gliniastej, kompostowej, drobnego żwiru oraz piasku.

  • Rozmnażanie mamilarii

Roślina rozmnaża się przez oddzielanie bocznych pędów, które należy podsuszyć 2-3 dni i posadzić do doniczek z podłożem jak dla starszych roślin; na początku skąpo podlewać.

  • Szkodniki i choroby atakujące mamilarię

W ciepłych pomieszczeniach zimą roślinę mogą zaatakować wełnowce i przędziorki; gęste brodawki i kolce utrudniają ich wytępienie. Gnicie podstawy rośliny powoduje zbyt obfite podlewani w zbyt chłodnym pomieszczeniu.

mamilaria1

Jak dbać o mamilarię – wideo porady

 

3/5 - (4 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.