Jak tworzyć kompozycje balkonowe?

Kompozycje z kwiatów mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszych balkonów. Warto zatem wiedzieć, jak właściwie je dobierać i pielęgnować, aby dobrze rosły.

Poniżej radzimy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Pelargonie

Te kwiaty najlepiej będą rosły w zachodniej części naszego balkonu, gdzie jest jasno, ale nie ma palących promieni słonecznych.

Aby cieszyć się ładną kompozycją, w środkowej części skrzynki wsadźmy miniaturową różę. Tuż przed nią umieszczamy niższe rośliny: goździk i jasmin, a obok róży sadzimy żółte uczepy, a potem pelargonie. A po ich bokach wspaniale będą wyglądały petunie.

Warto pamiętać, że pelargonie są dość wymagające, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Najlepiej czują się w ziemi o dobrej jakości, której zapewnia się stały poziom nawilżenia. W przypadku, jeśli dojdzie do przesuszenia, nie będą zawiązywać się nowe pąki. Należy na bieżąco usuwać przekwitające pędy.

pelargonie-na-zewnatrz

Fuksja

Fuksje lubią zaciszne miejsca i półcieniste. Z ich udziałem można stworzyć ciekawą kompozycję. W środku skrzyni posadźmy dwa wysokie niecierpki. Obok nich małe sadzonki fuksji i drobnokwiatowe różowe niecierpki. A wolną przestrzeń między nimi pokrywamy kępami euforbii. To, ile roślin umieścimy jest uzależnione od wielkości donicy.

Pamiętajmy, że te gatunki roślin wymagają systematycznego podlewania i nawożenia.

fuksja

Zioła

Południowa część balkonu idealnie nadaje się do uprawy ziół. One wręcz uwielbiają słońce i nie należą do wymagających roślin.

Zaopatrzmy się w małą, ale głęboką skrzynię, gdzie w środkowej jej części umieścimy bazylię, rozmaryn, a po bokach oregano, które do wzrostu potrzebuje więcej miejsca.

Do uprawy wystarczy nam zwykła, uniwersalna ziemia, do której dodamy trochę żwiru albo piasku. Należy pamiętać, że rośliny trzeba systematycznie podlewać i przycinać.

ziola

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.