Jak wybrać kask motocyklowy?

Lubisz czuć wolność, szybkość i wiatr we włosach? Z pewnością jesteś motocyklistą! Często lansuje się jednak  wizerunek motocyklisty jako nieodpowiedzialnego i  jeżdżącego bez kasku z prędkością nieprzewidzianą przez kodeks drogowy. Dobrze wiemy, że wiatr we włosach lepiej zastąpić bardzo dobrą ochroną głowy. Kiedy zdarzy się nam wypadek i zderzymy się z asfaltem lub innym pojazdem, kask jest ochroną, która ocaliła życie już niejednemu.

Dzisiaj podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje kasków dostępne w sprzedaży

Wyróżniamy cztery rodzaje kasków:

  • szczękowe
  • integralne
  • otwarte
  • enduro

Poniżej opisujemy pokrótce każdy z nich.

Kask szczękowy

Kask szczękowy możemy przyrównać do rycerskiej zbroi, hełmu z podnoszą przyłbicą: ich mechanizm przypomina trochę działanie szczęki (stąd nazwa). Kaski te z opuszczoną częścią szczękową bardzo przypominają kaski integralne. Możemy je oczywiście podnieść i wtedy stają się kaskami otwartymi – są więc bardzo praktyczne. Bardzo solidne, zapewniają bardzo podobny poziom bezpieczeństwa jak kaski integralne. Zastosowanie mechanizmu podnoszenia skutkuje jednak tym, że kaski te są ciężkie( cięższe od kasków integralnych o ok. 200 – 300 gramów). W bardzo dalekiej podróży możemy zacząć odczuwać ten ciężar.

Modele te bardzo często są stosowane przez kurierów motocyklowych  – podczas rozmowy z klientem nie muszą oni za każdym razem ściągać kasku. Wystarczy, że podniesie się część szczękową i już można normalnie rozmawiać.

Kask integralny

Kask integralny to kask, który zakrywa całą głowę oraz twarz. Skorupa wykonana jest z jednego wielkiego kawałka odpowiedniego materiału. Wizjer przykrywa unoszona, którą można zazwyczaj dowolnie wymieniać. Odpowiednie umiejscowienie otworów i kanałów wentylacyjnych sprawia, że skóra motocyklisty ma dostęp do powietrza. Według specjalistów, kaski integralne są najlepszymi kaskami – dają  idealną ochronę głowy motocyklisty w momencie wypadku. Dlatego polecamy zakupienie właśnie tego rodzaju kasku, nieważne czy jeździsz skuterem, ścigaczem, turystykiem czy chopperem.

Kask otwarty

Kolejnym typem kasku, z którym możecie się spotkać, jest kask otwarty. Chroni on czoło, skronie, uszy i niemal całą część potyliczną – to jedynie część naszej głowy. Ten typ kasku polecamy najmniej – zmiażdżone szczęki podczas wypadków są zazwyczaj wynikiem używania kasków otwartych. Często firmy testujące bezpieczeństwo nawet nie uwzględniają tych kasków w swoich badaniach! Są one lekkie, latem nie grzeją zbyt mocno – gwarantują przepływ powietrza.  Poza tym mieszczą się w małych schowkach w skuterach i kufrach motocyklowych. Jednak musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – wygoda czy bezpieczeństwo? Odpowiedź jest chyba jasna.

Kask enduro

Kaski enduro, jak sama ich nazwa wskazuje, przeznaczone  są dla posiadaczy motocykli enduro, cross, supermoto. Są to kaski typu integralnego przygotowane dla amatorów jazdy po bezdrożach i na torach crossowych.  Ochronę  dodatkową stanowi  tutaj daszek oraz bardzo dobrze wzmocniona część szczękowa. Kaski enduro z reguły nie są wyposażone w szyby i zmuszeni jesteśmy do dokupienia odpowiednich gogli.

Jak dobrać kask? – porady video

Poniżej film wyjaśniający część wątpliwości odnośnie do zakupu kasku motocyklowego.

4/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.